Partnerzy portalu

Tunel w Świnoujściu: kiedy transport z Chin maszyny TBM?

Opublikowano: 15-07-2020 Źródło: UM Świnoujście, inzynieria.com
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

We wrześniu tego roku do Polski dotrzeć powinna maszyna TBM (ang. Tunnel Boring Machine), która będzie drążyć tunel pod cieśniną Świną w Świnoujściu. Obecnie maszyna przygotowywana jest do transportu z Chin. Drążenie obiektu, który połączy wyspy Uznam i Wolin, rozpocząć powinno się w marcu przyszłego roku.


Fot. UM Świnoujście Fot. UM Świnoujście

Na potrzeby transportu, TBM rozebrana zostanie na 129 elementów o wadze około 3176 ton. Przewóz do Polski zajmie około dwóch miesięcy, z czego 45 dni to czas przeznaczony na żeglugę. Maszyna o długości 100 m i tarczy o średnicy 13,5 m będzie drążyć główną część tunelu – pod cieśniną Świną (1480 m). Z kolei cały obiekt będzie składać się jeszcze z dwóch części: ta o długości 475 powstanie w murach oporowych, a 275 m – dzięki użyciu techniki odkrywkowej.

Źródło: UM Świnoujście

Źródło: UM Świnoujście

 

Drążenie z wyspy Uznam w stronę wyspy Wolin potrwać ma około pięciu miesięcy. Świnoujście to jedyne polskie miasto położone na wyspach. Poruszanie się między dwoma największymi zamieszkanymi obecnie możliwe jest tylko promem.

Aktualnie na budowie komory startowej trwa zbrojenie, deskowanie i betonowanie wieńca ścian szczelinowych.

Fot. UM Świnoujście

Fot. UM Świnoujście

Ponadto, jak poinformował miejscowy magistrat, wiercone są też studnie odwadniające wewnątrz komory, dla odwadniania przy robotach ziemnych, montowane są inklinometry w ścianach szczelinowych do kontroli przemieszczeń podczas głębienia komory. Budowany jest blok wejściowy od strony ściany szczytowej wschodniej komory startowej TBM. Na wyspie Uznam trwa też budowa ścian szczelinowych dla rampy dojazdowej do tunelu oraz roboty na budowie tunelu odkrywkowego.

Fot. UM Świnoujście

Fot. UM Świnoujście

Fot. UM Świnoujście

Fot. UM Świnoujście

Z kolei po stronie wyspy Wolin odbywa się przebudowa sieci wodno-kanalizacyjnych m.in. w rejonie komory odbiorczej.

Zobacz nasz serwis specjalny TUNEL W ŚWINOUJŚCIU

 

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.