• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Ruszyła produkcja elementów obudowy tunelu w Świnoujściu [zdjęcia]

Opublikowano: 13-10-2020 Źródło: GDDKiA, inzynieria.com
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

W zakładzie prefabrykacji zaczęto produkować pierwsze elementy obudowy tunelu, który zostanie zbudowany w Świnoujściu. Powstają z betonu na kruszywie łamanym granitowym. Wykorzystywane są też stal zbrojeniowa i włókna stalowe. Do tego, dla podniesienia odporności betonu na wysokie temperatury (np. pożar), dodawane są włókna polipropylenowe.


Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Tunel w Świnoujściu, pod cieśniną Świną, będzie budowany przez TBM (ang. Tunnel Boring Machine). Czoła tego typu maszyn wyposażone są w obracającą się tarczę skrawającą. Rozkruszony urobek, poprzez podajnik ślimakowy, przenoszony jest na taśmociąg, a nim do miejsca składowania. Na zapleczu technicznym TBM znajduje się mostek dowodzenia, podajnik i urządzenia układające obudowę tunelu. W przypadku tunelu w Świnoujściu – gotowy pierścień obudowy składa się z ośmiu elementów. W sumie wykorzystanych zostanie 780 takich pierścieni o wadze 100 ton każdy. Hala prefabrykacji znajduje się na wyspie Uznam.

W tych formach powstają pierwsze elementy obudowy tunelu w Świnoujściu. Fot. GDDKiA

W tych formach powstają pierwsze elementy obudowy tunelu w Świnoujściu. Fot. GDDKiA

Fot. GDDKiA

Fot. GDDKiA

Fot. GDDKiA

Fot. GDDKiA

Tarcza maszyny, która wydrąży tunel pomiędzy wyspami Wolin i Uznam, będzie mieć 13,46 m średnicy. Z kolei całkowita długość TBM wyniesie około 100 m, a waga 2740 ton. Na potrzeby transportu z Chin maszyna została rozebrana na 129 elementów. Statek zawinął już do portu w Świnoujściu, zaczęło się też przewożenie części maszyny na odpowiednio wcześniej przygotowany plac.

Drążenie rozpocząć ma się w marcu 2021 r. z wyspy Uznam. Komora startowa będzie mieć 120 m długości i 20 m szerokości – zakończono już montaż drugiego poziomu rozparcia tymczasowego, przygotowywane są miejsca w ścianach szczelinowych dla połączenia ich z płytą denną (tzw. zamki), trwa jej odwadniania.

Fot. GDDKiA

Fot. GDDKiA

Źródło: GDDKiA

Źródło: GDDKiA

Drążenie potrwać ma około pięciu miesięcy, zakończy się w komorze odbiorczej na wyspie Wolin. W jej przypadku wykonywane są ścianki szczelne.

Tunel w Świnoujściu najgłębiej znajdzie się 10 m pod dnem cieśniny; sama Świna ma tam 13,5 m głębokości. Będzie mieć 1484 m długości, więc pod tym względem wyprzedzi jedyny polski drogowy tunel podwodny, który jest w Gdańsku pod Martwą Wisłą (1377 m). Obiekt w Świnoujściu gotowy ma być w III kwartale 2022 r.

Przeczytaj także: S3 Bolków–Kamienna Góra. Wiertnica tunelowa już na miejscu

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.