Od końca listopada w Świnoujściu trwa montaż maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine), która wydrąży tunel pod cieśniną Świną. Na potrzeby transportu z Chin rozłożono ją na 129 części.
Fot. tunel-swinoujscie.pl
Elementy, z których najcięższe ważą 200 ton, opuszczane są do komory startowej, w której olbrzymie urządzenie zostanie złożone w całość. TBM, która będzie drążyć pod Świną, składa się z 98 zestawów, tarczy, pomostu i trzech suwnic. Ma 105 m długości, a średnica tarczy skrawającej wynosi ponad 13,4 metra.
Jak działa maszyna TBM?
Czoła tego typu maszyn wyposażone są w obracającą się tarczę skrawającą. Rozkruszony urobek, poprzez podajnik, przenoszony jest na taśmociąg, a nim do miejsca składowania. Na zapleczu technicznym TBM znajduje się mostek dowodzenia, podajnik i urządzenia układające obudowę tunelu.
Tunel w Świnoujściu: montaż maszyny TBM – zobacz zdjęcia
W przypadku inwestycji w Świnoujścu, w komorze startowej jest już m.in. łożysko, czyli serce tarczy. Powstaje także zakład oczyszczania STP (ang. Slurry Treatment Plant), w którym płuczka wiertnicza będzie oddzielana od urobku – płuczka zostanie ponownie wykorzystana przy drążeniu, a urobek ma trafiać na pole refulacyjne na południu Świnoujścia.
Drążenie tunelu w Świnoujściu ma rozpocząć się 17 marca 2021 r. na wyspie Uznam. Po mniej więcej pięciu miesiącach TBM powinna dotrzeć do komory odbiorczej na wyspie Wolin.
Tunel w Świnoujściu najgłębiej znajdzie się 10 m pod dnem cieśniny; sama Świna ma tam 13,5 m głębokości. Będzie mieć 1484 m długości, gotowy ma być w III kwartale 2022 r.
Zobacz nasz serwis specjalny TUNEL W ŚWINOUJŚCIU
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.