Tarcza maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine), która będzie drążyć tunel w Świnoujściu, została już opuszczona do komory startowej na wyspie Uznam. Użyto do tego dwóch olbrzymich dźwigów. Drążenie pod Świną ma rozpocząć się w marcu br.
Fot. facebook.com/PrezydentSwinoujscia
Na potrzeby transportu z Chin maszynę TBM rozłożono na 129 części. Montaż w Świnoujściu trwa od końca listopada – częściowo odbywa się na powierzchni, a częściowo w szybie startowym. Wspomnianą tarczę najpierw złożono na placu budowy, a we wtorek (12 stycznia 2021 r.) opuszczono do komory startowej. TBM, która będzie drążyć pod Świną, składa się z 98 zestawów, tarczy, pomostu i trzech suwnic. Ma 105 m długości, a średnica tarczy skrawającej wynosi ponad 13,4 m. Waga samej tarczy to 280 ton, a całej TBM – 3120 ton.
Fot. facebook.com/PrezydentSwinoujscia
Jak działa maszyna TBM?
Czoła TBM wyposażone są w obracającą się tarczę skrawającą. Rozkruszony urobek, poprzez podajnik, przenoszony jest na taśmociąg, a nim do miejsca składowania. Na zapleczu technicznym TBM znajduje się mostek dowodzenia, podajnik i urządzenia układające obudowę tunelu.
Fot. facebook.com/PrezydentSwinoujscia
Budowa tunelu w Świnoujściu
Jeśli chodzi o obudowę tunelu w Świnoujściu, w sumie powstanie 785 betonowych pierścieni, z czego 615 o długości 2 m, a 170 o długości 1,5 m. TBM ma drążyć nawet 6 cm tunelu w ciągu minuty, powinna układać średnio 5–6 pierścieni, czyli 10–12 m na dobę.
Fot. facebook.com/PrezydentSwinoujscia
Zgodnie z planem, drążenie tunelu w Świnoujściu rozpocznie się 17 marca br. na wyspie Uznam i potrwa pięć miesięcy (komora odbiorcza na wyspie Wolin). Obiekt najgłębiej znajdzie się 10 m pod dnem cieśniny; sama Świna ma tam 13,5 m głębokości. Jednorurowy podwodny tunel będzie mieć 1484 m długości, gotowy ma być w III kwartale 2022 r.
Zobacz nasz serwis specjalny TUNEL W ŚWINOUJŚCIU
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.