Zakończył się przegląd maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine), która drąży tunel pod cieśniną Świną w Świnoujściu. Wyspiarka „odpoczywała” dziewięć dni. W tym czasie sprawdzono stan głównych podzespołów i wymieniono standardowe elementy eksploatacyjne. Kolejny przegląd czeka ją już po drugiej stronie cieśniny.
Plac budowy w Świnoujściu. Fot. tunel-swinoujscie.pl
TBM podjęła ponownie pracę w niedzielę, 16 maja. W ubiegłym tygodniu zamontowano cztery pierścienie, co w sumie daje już 170 ułożonych ringów półtorametrowych i 81 dwumetrowych. Segmenty są produkowane w zakładzie prefabrykacji, magazynowane, a w odpowiednim czasie przewożone w okolice komory startowej.
Intensywne prace odbywają się także w innych częściach wielkiego placu budowy w Świnoujściu. W ciągu starej nitki ul. Karsiborskiej trwa budowa wiaduktu, wykonano izolacje stropu górnego. Kontynuowana jest przebudowa i budowa sieci uzbrojenia terenu, prowadzone są prace porządkowe po robotach wodno-kanalizacyjnych wzdłuż ww. ulicy. Ponadto, budowana jest DK93 i droga dojazdowa do oczyszczalni. Niedawno w komorze startowej uszczelniono też płytę denną i ściany szczelinowe, zdemontowano żelbetowy tor dla bram TBM oraz odpompowano wodę.
Po drugiej stronie Świny, na wyspie Wolin, odwadniana jest komora odbiorcza TBM, trwają roboty ziemne i konstrukcyjne w rejonie rampy i przy wiadukcie. Ruszyły prace drogowe dla projektowanego ronda w okolicy ulic Fińskiej i Duńskiej.
Plac budowy w Świnoujściu. Fot. tunel-swinoujscie.pl
Tunel w Świnoujściu to podwodny obiekt, który swój początek bierze na wyspie Uznam i poprowadzi kierowców pod cieśniną Świną w kierunku wyspy Wolin. Dzięki temu połączone zostaną dwie z 44 wysp, na których leży miasto. Do tej pory komunikacja między nimi odbywała się (i odbywa nadal) z wykorzystaniem promów. Ich przepustowość jest jednak ograniczona, a w godzinach szczytu i sezonie letnim przed przeprawą tworzą się spore korki. Budowa nowej drogi z tunelem ma usprawnić tę komunikację i zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców oraz turystów.
Sam tunel pod Świną będzie miał 1,44 km długości, a wraz z drogą utworzy odcinek o długości 3,2 km. Budowany jest z wykorzystaniem maszyny TBM, której nadano imię Wyspiarka. Drążenie ma zakończyć się jesienią tego roku, a oddanie do użytku całej drogi zaplanowano na drugą połowę 2022 r. Wartość inwestycji to 912 mln zł.
O korzyściach, jakie niesie dla kurortu realizacja tego projektu infrastrukturalnego, mówiła w wywiadzie dla Akademii Inżynieria I Zastępca Prezydenta Świnoujścia – Barbara Michalska.
Zobacz także nasz TEMAT SPECJALNY: TUNEL W ŚWINOUJŚCIU
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.