• Zakończyło się drążenie tunelu pod Świną
  • TBM Wyspiarka przebiła się przez betonową ścianę komory odbiorczej
  • Wkrótce maszyna zostanie wydobyta na powierzchnię
  • Zakończenie prac nad pierwszym połączeniem drogowym między wyspami Uznam i Wolin planowane jest na trzeci kwartał przyszłego roku

Wyspiarka dotarła do celu

TBM zatrzymała się w piątek około 1,5 m przed ścianą szczelinową komory odbiorczej. Tam przeszła przegląd, a jego pozytywny wynik dał zielone światło dla rozpoczęcia procesu przebijania się przez betonową ścianę i wejścia do szybu. Szacowano, że potrwa to kilka dni, a ostatecznie Wyspiarka była w komorze odbiorczej już w niedzielę, po niespełna dwóch dniach pracy.

Szyb odbiorczy już wcześniej wypełniono wodą. Dzięki temu ciśnienie podczas przewiercania ściany i wchodzenia do niej głowicy maszyny zostało zrównoważone. Oznaką, że Wyspiarka dotarła do celu, była zabarwiona przez płuczkę woda. Teraz woda zostanie odpompowana, a TBM wydobyta na powierzchnię.

Co dalej?

Koniec drążenia to nie koniec prac tunelowych. Tunel ma teraz przekrój kolisty, tak jak tarcza maszyny TBM. Aby mogły się nim poruszać pojazdy, należy jeszcze wykonać płytę, na której będzie zlokalizowana jezdnia. Pod jezdnią zostanie umieszczona galeria ewakuacyjna wraz z większością instalacji tunelu. Ważnym elementem będą również wyjścia awaryjne do galerii, które wymagają przebicia się poza obudowę tunelu. Wykonywane zostaną również systemy wentylacji, przeciwpożarowe, zarządzania ruchem i monitoringu – wyjaśnia inwestor, Gmina Miasto Świnoujście.

Tunel w Świnoujściu: najważniejsze informacje

Wydrążony obiekt znajduje się pod cieśniną Świną – w najgłębszym miejscu sięga 10 m pod jej dnem (sama Świna ma tam głębokość około 13,5 m). Tunel w Świnoujściu będzie najdłuższą podwodną przeprawą drogową w Polsce – jego długość to 1484 m, a z odcinkami tunelu wykonanego metodą stropową – 1780 m. Wraz z fragmentem drogi, której stanie się częścią, utworzy trasę na odcinku ul. Karsiborska (Uznam) – ul. Duńska/ul. Fińska (Wolin) o długości 3,2 km.

TBM, która wydrążyła tunel, to maszyna z tarczą o średnicy 13,46 m i wadze 280 t. Składa się z 98 zestawów, tarczy, pomostu i trzech suwnic. Do Polski przypłynęła z Chin, a do jej montażu wykorzystano gigantyczne dźwigi. Pokonanie trasy między największymi wyspami Świnoujścia zajęło jej około pół roku.

Budowa tunelu pod Świną, wraz z drogą, to koszt 912,5 mln zł. 85% tej sumy stanowi dofinansowanie unijne, pozostałą część pokrył świnoujski magistrat.

Wszystkie prace związane z realizacją tej inwestycji zakończyć mają się mają w trzecim kwartale 2022 r.

ZOBACZ NASZ TEMAT SPECJALNY: TUNEL W ŚWINOUJŚCIU