Jak zapewnia wykonawca prac – włoska firma Astaldi – budowa tunelu w ciągu Zakopianki przebiega zgodnie z harmonogramem. W chwili obecnej tunele drążone są z jednej strony. Niebawem prace rozpoczną się także z drugiej.
Fot. GDDKiA
Sumarycznie wykonano prawie 500 m tunelu, prace trwają na obydwu nitkach i przebiegają zgodnie z planem – informuje Mateusz Witczyński, rzecznik prasowy polskiego oddziału Astaldi.
Jednocześnie kończą się przygotowania do rozpoczęcia drążenia od strony południowej masywu Mały Luboń.
Metoda drążęnia
Podczas robót, po raz pierwszy w Polsce, wykorzystywana jest metodą ADECO RS. Metoda ta należy do klasycznych metod budowy tuneli. Jak się okazuje, jest to technika, która doskonale sprawdza się podczas realizacji Zakopianki.
Prowadzone dotychczas prace dowodzą, że ze względu na nieregularną strukturę geologiczną Małego Lubnia, wykonanie tunelu inną metodą byłoby bardzo trudne, a być może niemożliwe w tak krótkim czasie – tłumaczy Mateusz Witczyński.
O tunelu w ciągu Zakopianki
Tunel, który powstanie w ciągu Zakopianki, będzie jednym z najdłuższych tuneli drogowych w kraju. Jego długość wyniesie 2,06 km. Tunel będą tworzyć dwie równoległe nitki. W każdej z nich znajdzie się jezdnia z dwoma pasami ruchu. Za realizację tej części przedsięwzięcia odpowiada włoska firma Astaldi.
Jakie odcinki Zakopianki są w budowie?
Tunel drogowy jest częścią jednego z trzech zadań, na które podzielona została realizacja niemal 17-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S7 na odcinku Lubień–Chabówka. Inwestycja ta realizowana jest bowiem w ramach trzech odrębnych kontraktów: Lubień–Naprawa (7,6 km); Naprawa–Skomielna Biała (wraz z tunelem; 3 km); Skomielna Biała–Chabówka (6,1 km).
Co ciekawe poza tunelem w ciągu trasy zakopiańskiej powstanie łącznie 38 obiektów mostowych. 10 z nich to przeprawy nad ciekami wodnymi. Najdłuższy z wiaduktów będzie miał 992 m długości. Projekt zakłada również budowę dwóch węzłów drogowych - Skomielna i Zabornia oraz trzech miejsc obsługi podróżnych.
Przeczytaj również: "Tunel na Zakopiance. Aż 60 tys. ciężarówek urobku"
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.