Tunel pod Luboniem Małym, w ciągu drogi ekspresowej S7, otrzymał tytuł Lider Małopolski w konkursie Najlepsze Przedsięwzięcia Roku 2022 w Małopolsce.
Zakopianka. Portal tunelu w Naprawie. Fot. GDDKiA
Lider Małopolski to nagroda przyznawana od 23 lat przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski. „W imieniu tunelu” odebrał ją krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Została przyznana za, jak poinformowano, innowacyjną konstrukcję i znaczenie w komunikacji na linii Kraków–Podhale.
Zakopianka. Tunel jest otwarty, ale prace nie są skończone
Planowane i budowane odcinki dróg krajowych od Krakowa w stronę Zakopanego nazywane są przez kierowców nową zakopianką. Tunel, który umożliwił poprowadzenie zakopianki pod Luboniem Małym, udostępniono do ruchu w listopadzie 2022 r., przy czym nie był to koniec inwestycji.
Po otwarciu obiektu wykonywano jeszcze nawierzchnie dróg serwisowych po północnej stronie tunelu, czyli w Naprawie. Poza tym zimą przystąpiono m.in. do likwidacji zaplecza budowy i tymczasowych składów materiałów.
Z kolei na wiosnę tego roku przewidziano m.in. roboty w Skomielnej: dokończenie drogi serwisowej po zachodniej stronie tego portalu oraz montaż elewacji muru oporowego po jego wschodniej stronie.
Zakopianka. Portal tunelu w Skomielnej. Fot. GDDKiA
Wszystko ma być zakończone w wakacje 2023 r.
Zakopianka. Jak budowano tunel?
Liczący 2 km dwunawowy podziemny obiekt to główny element długiego na 3 km fragmentu Naprawa–Skomielna Biała drogi ekspresowej S7. Do drążenia wykorzystano, po raz pierwszy w Polsce, metodę ADECO RS (1920 m prawej i 1922,5 m lewej nitki; pozostałe części wykonano w wykopie).
Tunel w ciągu zakopianki to obecnie najdłuższy pozamiejski tego typu obiekt w Polsce.
Fot. GDDKiA
Zakopianka. Budowa tunelu w liczbach
- Długość jednej nawy – 2058 m
- Liczba naw – 2
- Wysokość – 4,7 m
- Szerokość użytkowa – 14,9 m
- Ilość zużytych materiałów wybuchowych – 180 ton
- Ilość urobku skalnego – 600 tys. m3
- Ilość wykorzystanego betonu – 190 tys. m3
- Ilość zużytej stali – 48 tys. ton.
Zobacz nasz serwis specjalny TUNEL ZAKOPIANKA
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.