69,88 mb to długość tunelu wywierconego do wczoraj (04.07) do końca dnia. Maksymalna prędkość osiągnięta przez maszynę TBM to 10 mb (01.07). Od początku wiercenia maszyna była już konserwowana, miała też przestój związany z przedłużaniem rurociągów połączonych z Zakładem Separacji (woda, powietrze, płuczka). Damroka jest więc już pod powierzchnią ziemi.
Fot. GIK sp. z o.o.
To nie wszystkie wieści z placu budowy tunelu. Z fabryki z Gdańska Kokoszek na plac budowy wciąż dostarczane są tubingi tworzące pierścienie, z których powstaje tunel. Na każdy pierścień (tubing) tunelu składa się 7 prefabrykatów (żelbetowych elementów prefabrykowanych) - 6 podstawowych i jeden klin – łącznie ważących około 100 t. Do wykonania jednej tuby tunelu potrzeba 538 pierścieni.
Maszyna układa je w następujący sposób: erektor pobiera prefabrykaty i układa je według ustalonej sekwencji (zawsze ostatni układany jest klucz czyli ten najmniejszy element), każde kolejne ustawienie pierścienia (bo pierścienie są poprzesuwane względem siebie, tak, żeby spoiny się nie pokrywały) dobiera specjalnie stworzony program połączony z systemem nawigacji. Maszyna jest wyposażona w 52 siłowniki usytuowane na obwodzie, służą one zarówno do odpychania TBM, jak i dociskania elementów w trakcie montażu.
Więcej na ten temat w artykule Wkrótce ruszy drążenie tunelu pod Martwą Wisłą
Tunel drogowy pod Martwą Wisłą w Gdańsku
Gdańskie trasy komunikacyjne wraz z tunelem pod Martwą Wisłą
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.