Wyjaśnijmy na początek czym zespół konsultantów się zajmuje?

Zaczynaliśmy jeszcze na etapie projektowania, a nawet wyboru koncepcji budowy tunelu. Wszystkie zagadnienia dotyczące warunków geotechnicznych, geologii, hydrogeologii były przedmiotem naszych analiz, łącznie z ustalaniem konieczności wykonania dodatkowych badań. Pamiętajmy, że w momencie przystępowania do projektowania ilość badań była niewystarczająca, choćby do tego by wybrać technologię wykonania tunelu.

Wiercenie już się rozpoczęło, ale to nie oznacza, że Państwa praca już się zakończyła. 

Pamiętajmy, że jeszcze nie jesteśmy na końcu prac. Wciąż bardzo interesuje nas oddziaływanie gruntu, rodzaje gruntu, poziom zwierciadła wód gruntowych, poziom wody w Martwej Wiśle. Właśnie otrzymaliśmy dwa opracowania od wykonawcy, na którym zgodnie z umową ciąży wiele obowiązków, także sporządzania dokumentów i analiz, które mają wykazać, że wykonawca nie ma żadnych zastrzeżeń do danych, jakie otrzymał i w oparciu o te dane wykonuje rozszerzone analizy choćby osiadań. Nie możemy powiedzieć, że zaczęliśmy drążyć i ,wszystko jest już jasne. W trakcie realizacji na bieżąco analizujemy poszczególne miejsca np. przejścia pod nabrzeżami, pod bazą Orlen.

Czy z perspektywy ponad 300 m wywierconego już maszyną TBM tunelu uważa Pan, że wybór tej technologii był najlepszy?

Byłem jednym z tych, którzy tąę metodę proponowali. Z punktu widzenia choćby ekonomicznego, wiele analiz wykazało, że przy zabudowie terenu wokół Martwej Wisły to właśnie ta metoda jest najkorzystniejsza. Ostatnie sympozjum (w styczniu br. odbyło się sympozjum naukowe dotyczące tunelu pod Martwą Wisłą ) nas w tym utwierdziło.

Po tych 300 m coś Państwa zaskoczyło pozytywnie, a może negatywnie?

Nie mogę powiedzieć, by coś zaskoczyło nas negatywnie. To normalna budowa, tu mamy do czynienia z żywym organizmem. Sama maszyna i praca ludzi to jedno, ale oddziaływanie gruntu, w jaki wchodzimy, wiercimy tę dużą dziurę, to też jest sprawa istotna tak by nie popełnić żadnego błędu przy wierceniu przy bardzo skomplikowanej technicznie procedurze. Maszyna ma swoje wymiary i ilość funkcji, jakie ona spełnia w danym momencie, jest przeogromna i pracujący przy niej ludzie muszą być bardzo odpowiedzialni, by nie doprowadzić do zjawisk dla nas niekorzystnych. Wie Pani, ja jestem żeglarzem, żeglarz nie lubi mówić że zacumował w porcie docelowym. Dlatego powiedzmy tak: na razie wszystko jest w porządku i niech tak pozostanie. Świetnie została rozwiązana choćby sprawa szybów startowych, wiercenie też nie dostarcza niespodzianek. Oczywiście, może ktoś spodziewał się bardzo dużych postępów dziennych, ale przecież wiadomo że choć wszystkim zależy na postępach prac, nie możemy doprowadzić do błędu. Ostatnio byliśmy w zakładzie prefabrykacji, i muszę powiedzieć, że nie mogłem wnieść żadnych zastrzeżeń. Kiedy robi się setki prefabrykatów, mogą trafić się i takie z uszczerbkami. Tu jest ich znikomy procent. Uznaliśmy, że nadzór inwestorski działa tu bardzo dobrze i nie mamy zastrzeżeń. To też jest bardzo budujące.

Czy można powiedzieć, że ta budowa oprócz tego, że da wymierną korzyść mieszkańcom Gdańska, spowoduje też podniesienie kwalifikacji pracujących tam wszystkich osób?

Oczywiście tak, choć można by zapytać, czy zdołamy ich w przyszłości wykorzystać? Ja budownictwem zajmuję się już 50 lat i choćby przy budowie suchego doku nr 2 w Gdyni - kiedy wydawało się, że jesteśmy wszyscy przygotowani do budowy kolejnego, to okazji już nie było.

Właśnie, czy technologia TBM ma szanse zostać jeszcze wykorzystana w Polsce do budowy dróg?

Jeśli spojrzymy na to, jak wygląda komunikacja w krajach wysokorozwiniętych to robi się wszystko, by zejść pod ziemię, uregulować ruch i oddać grunty miastu. Tak robi np. Stuttgart z dworcem głównym. Pod ziemią są lokowane także obwodnice wewnątrzmiejskie. W Polsce pytanie jest o liczbę mostów, bo wciąż ich brakuje, a nie zawsze ze względu na żeglugę można je wykonać - być może tu rozwiązaniem problemu jest przeprawa tunelem pod wodą. W naszym województwie mówi się o tunelu pod Sopotem. Wszystko pewnie zależy od naszych możliwości finansowych.

Więcej: Wkrótce ruszy drążenie tunelu pod Martwą Wisłą

Tunel drogowy pod Martwą Wisłą w Gdańsku

Gdańskie trasy komunikacyjne wraz z tunelem pod Martwą Wisłą

 

Zobacz fotogalerię z prac Damroki 

Zobacz fotogalerie z budowy tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku