W szybie wyjściowym zbrojona jest ściana okularowa, na której zostanie zamontowana konstrukcja stalowego „kapelusza”. Trwa również próbny montaż pierścieni uszczelniających stalową konstrukcję, do której wsunie się TBM. Równocześnie betonowana jest płyta, na której ustawiony zostanie dźwig do podniesienia z szybu tarczy maszyny. Część tunelu wykonywana jest metodą tradycyjną i w tym zakresie zbrojona i  betonowana jest dolna płyta wjazdu.

Na powierzchnię Damroka wyjdzie pod specjalną osłoną 

Specyficzne warunki geologiczne w rejonie drążenia powodują, że wyjście TBM na powierzchnię będzie możliwe pod osłoną specjalnego stalowego „kapelusza”, składającego się z pierścienia uszczelniającego i pokrywy. Jak informuje GIK sp. z o.o., „Przed drążeniem TBM przez ścianę szczelinową, system uszczelniający wypełniany jest wodą, ciśnienie wody musi być równoważne ciśnieniu w komorze, w której pracuje tarcza. Po przewierceniu ściany czołowej zbrojonej prętami z włókna szklanego i osiągnięciu przez TBM odpowiedniego zagłębienia w konstrukcji uszczelniającej, urobek zostanie usunięty. Następnie wewnętrzne uszczelnienie dostosowane zostanie do pozycji tarczy, a tarcza przesunięta naprzód. Ciśnienie w komorze konstrukcji wyjściowej zostanie zredukowane poprzez spuszczenie wody. Końcową fazą wyjścia TBM jest demontaż pokrywy”.

Następnym etapem działania będzie wyprowadzenie maszyny na tzw. kołyskę stalową zlokalizowaną na płycie fundamentowej. Przewiduje się, że od zatrzymania Damroki do demontażu konstrukcji upłynie przynajmniej kilkanaście dni, a cała operacja zakończy się w listopadzie.

Tunel drogowy w ciągu Trasy Słowackiego

Ostatnie – IV zadanie w ramach budowy Trasy Słowackiego jest najtrudniejsze i najbardziej wymagające. Najważniejsza jest budowa obiektu inżynierskiego o długości 2159 m, a w tym tunelu pod Martwą Wisłą o długości 1377,5 m. Będzie to tunel wykonany metodą drążenia za pomocą ważącej 2200 t i mierzącej 91 m maszyny TBM o średnicy 12,56 m na długości 1072,5 m. Zgodnie z założeniami powstaną dwa równoległe tunele dla obsługi dwóch kierunków. Obudowa tunelu wykonana zostanie z elementów prefabrykowanych. W najniższym miejscu trasa będzie przebiegać blisko 35 m pod lustrem Martwej Wisły. Tarcza przejdzie pod rzeką z pochyleniem 4% na wejściu i na wyjściu. Maszyna będzie rozebrana po wykonaniu pierwszej nitki tunelu, zdemontowana, przetransportowana i ponownie złożona do drążenia drugiej nitki. Zostaną one połączone siedmioma przejściami awaryjnymi. Wyloty będą zlokalizowane na wysokości nabrzeży: „Dworzec Drzewny” w odległości około 520 m od wschodniego brzegu Martwej Wisły i „Dworzec Wiślany” w odległości około 370 m od zachodniego brzegu rzeki.

Więcej: 

Tunel drogowy pod Martwą Wisłą w Gdańsku
Gdańskie trasy komunikacyjne wraz z tunelem pod Martwą Wisłą

Fotogalerie z budowy tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku