17 lat trwała budowa najdłuższego na świecie tunelu kolejowego św. Gotarda. 1 czerwca odbyła się oficjalna uroczystość związana z jego otwarciem. Nowe połączenie usprawni ruch pociągów przez Alpy Szwajcarskie z południa na północ Europy.

Podczas imprezy inauguracyjnej do tunelu z przeciwnych stron wjechały dwa pociągi, w których znalazło się po kilkuset zaproszonych na otwarcie osób z różnych krajów. Wśród najważniejszych gości znaleźli się m.in. prezydent Szwajcarii Schneider-Ammann, kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Francois Hollande, premier Włoch Matteo Renzi, kanclerz Austrii Christian Kern.
W ciągu najbliższego weekendu (w dniach 4 i 5 czerwca) będzie można zwiedzać tunel i uczestniczyć w różnych imprezach festiwalowych, zorganizowanych po obu stronach obiektu. Organizatorzy spodziewają się, że w tej wielkiej fieście weźmie udział od 50 do 100 tys. osób.
Tunel św. Gotarda. Fot. AlpTransit Gotthard AG
Rekord długości tunelu kolejowego pobity po 28 latach
Tunel bazowy św. Gotarda ma 57,09 km długości. W najgłębszym miejscu znajduje się 2300 m pod powierzchnią ziemi. Jest to najdłuższy na świecie kolejowy tunel. Wcześniej na pozycji nr 1 znajdowała się oddana w 1988 r. podmorska przeprawa łącząca japońskie wyspy Honsiu i Hokkaido (53,8 km). Kolejne miejsce zajmuje tunel pod kanałem La Manche (50,4 km) otwarty w 1994 r.
Niedługo gotowy będzie jeszcze 55-kilometrowy tunel bazowy pod przełęczą Brenner na granicy Austrii i Włoch. Ten w najgłębszym miejscu jest posadowiony około 840 m od powierzchni.
Regularne kursy pociągów z pasażerami rozpoczną się w grudniu br., kiedy zakończą się wszystkie testy techniczne i odbiory. Dziennie tunelem będzie mogło przejechać do 260 pociągów towarowych i do 65 pociągów pasażerskich. Dozwolona prędkość pojazdów pasażerskich to 250 km/godz., a towarowych – 160 km/godz.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.