57-kilometrowy tunel kolejowy Gottharda w Szwajcarii to szczególne dzieło inżynieryjne. Inwestycja stanowiła wielkie wyzwanie dla budowniczych. Szczegóły dotyczące tego projektu będą tematem II Konferencji „Budownictwo Podziemne”.
Tunel św. Gotarda. Fot. Gottardo2016
Nie ulega wątpliwości, że trwająca ponad 20 lat budowa najdłuższego tunelu na świecie – liczącego 57 km tunelu Gottharda w Szwajcarii – była ogromnym wyzwaniem inżynieryjnym. Prace pod jednym z największych masywów Alp były prowadzone w trudnych warunkach (w temperaturze 30-40°C). Co było największym wyzwaniem podczas realizacji inwestycji? Jakie materiały zostały zastosowane przez wykonawców prac? Jakie kryteria musiały spełniać, aby zagwarantować długowieczność obiektu? Odpowiedzi na te i inne pytania podczas II Konferencji „Budownictwo Podziemne” udzieli Krzysztof Śleszycki z firmy Sika, która dostarczyła materiały na budowę tunelu Gottharda w Szwajcarii.
Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-15 września 2016 r. w krakowskim Hotelu Swing i zgromadzi m.in. ekspertów z branży tunelowej.
Zobacz zdjęcia z budowy najdłuższego tunelu świata
Więcej informacji na temat konferencji
Zobacz również fotorelację z I Konferencji "Budownictwo Podziemne"
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.