Pełne bezpieczeństwo obiektów tunelowych gwarantuje sprawna wentylacja, dlatego konieczny jest także pomiar prędkości przepływu powietrza.

To, jakich pomiarów dokonuje się w tunelu, zależy od jego rodzaju. Najważniejszym czynnikiem decydującym o tym jest rodzaj paliwa zużywanego przez pojazdy poruszające się w konkretnym obiekcie. Przykładowo, w tunelu tramwajowym wystarczające będzie badanie poziomu tlenku węgla oraz prędkości przepływu powietrza. Większą liczbę substancji trzeba kontrolować w tunelu, w którym poruszają się np. samochody.

Tab. 1. Parametry mierzone w poszczególnych rodzajach tuneli

Typ tunelu

Parametry mierzone

Paliwo/trakcja

Tunel drogowy

CO, NO, NO2, Przejrzystość, Dym, Prędkość

Diesel, benzyna

Tunel kolejowy

CO, NO, NO2, Przejrzystość, Prędkość

Diesel, elektryczna

Tunel rzeczny

CO, NO, NO2, Przejrzystość, Prędkość

Diesel

Tunel tramwajowy

CO, Prędkość

Elektryczna

Stacja kolejowa

CO, NO2, Prędkość

Diesel, elektryczna

Źródło: Codel Monitoring Solutions

Światło

Gwarancją bezpieczeństwa użytkowników tuneli jest także monitoring luminancji na wlocie do tego typu obiektu. Pozwala on na określenie różnicy między stopniem naświetlenia wewnątrz tunelu a sytuacją panującą na zewnątrz i dostosowanie poziomu oświetlenia tunelu. Dzięki temu ułatwiona jest akomodacja wzroku kierowcy wjeżdżającego do tunelu, a to z kolei zapobiega niebezpiecznym sytuacjom drogowym, takim jak np. konieczność gwałtownego hamowania.

W jaki sposób monitorować zanieczyszczenia?

O sposobach monitoringu zanieczyszczeń w tunelach, podczas II Konferencji Budownictwo Podziemne mówił Krzysztof Filipowski z firmy Pentol-Enviro Polska sp. z o.o., która jest dystrybutorem na Polskę urządzeń Codel International.

Zasadniczo badania poziomu zanieczyszczeń w tunelach można dokonywać przy użyciu zarówno urządzeń montowanych w strefie ruchu, jak i takich, które znajdują się poza tą strefą. Można w tym celu wykorzystać czujniki jednokanałowe oraz wielokanałowe.

Wśród obiektów, w których zastosowano produkty firmy Codel, wymienić można tunel pod Mont Blanc o długości 11,6 km. Obiekt wybudowany w 1965 r. połączył dolinę Chamonix w Górnej Sabaudii (Haute-Savoie) po stronie francuskiej z Doliną Aosty po stronie włoskiej. Po pożarze w 1999 r. zainwestowano 380 mln EUR w kompletną przebudowę tunelu, tworząc światową referencję w zakresie bezpieczeństwa – tłumaczył Krzysztof Filipowski z firmy Pentol-Enviro Polska sp. z o.o.

W obiekcie zamontowano czujniki Codel, które będą wykorzystywane m.in. do pomiaru tlenku węgla, tlenków azotu, przejrzystości, kierunku i prędkości przepływu powietrza.

Krzysztof Filipowski zwrócił też uwagę na potrzebę monitoringu dwutlenku azotu (NO2) z uwagi na jego wysoce toksyczny charakter, nawet w małych stężeniach. Jest to pomiar wciąż jeszcze stosunkowo drogi, dlatego wielu inwestorów (np. niemieckich) montuje tylko pomiar NO, mimo że badania potwierdzają, że nawet przy dopuszczalnym poziomie NO stężenia NO2 mogą osiągać wartości zagrażające zdrowiu. Tunele w południowej Europie są już obecnie wyposażane w pomiar NO2 (w samej Francji Codel zabudował już ponad 60 takich czujników).