W 2019 r. rozpocznie się budowa nowego tunelu Agua Negra, łączącego Chile i Argentynę. Istniejąca droga biegnąca na wysokości 4765 m n.p.m., użytkowana jest przez 8-15 tys. pojazdów rocznie i nie będzie w stanie obsłużyć większego ruchu.
Fot. Shutterstock
Co więcej, w okresie od maja do października droga musi być zamykana, ze względu na zalegający śnieg. Druga główna trasa transgraniczna, Mendoza-Valparaíso, również bywa niedostępna 30 do 40 dni w roku ze względu na złą pogodę - a to generuje straty rzędu 1,5 mln USD dziennie.
Tunel Agua Nera będzie mieć długość 13,9 km i połączy prowincję San Juan w Argentynie i Coquimbo w Chile. Zostanie posadowiony na wysokości 3620 do 4085 m n.p.m. Co istotne dla międzynarodowego transportu, będą nim mogły jeździć ciężarówki - to skróci ich obecne trasy o 40 km, zwiększy bezpieczeństwo na drogach oraz zmniejszy czas podróży o 3 godz.
The Inter-American Development Bank (IDB) zagwarantowało już pożyczkę w wysokości 40 mln USD, co umożliwiło rozpisanie przetargu na wykonanie tunelu. Całkowity koszt inwestycji ma jednak wynieść aż 1,5 mld USD.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.