Do tej pory, w ramach pierwszej fazy realizacji inwestycji, wybudowano cztery tunele wodne (o długościach 45 km, 37 km, 32 km i 5,7 km) oraz inne elementy infrastruktury, m.in. zapory Katse (185 m), Mohale (145 m) i Muela (55 m). Przy Katse, która jest kluczowym obiektem systemu i odniesieniem dla budowy kolejnych, działa 110-megawatowa hydroelektrownia, natomiast przy Mueli – hydroelektrownia o mocy 72 MW.

W 2018 r. agencja rozwoju w Lesotho wyłoniła zwycięzcę w przetargu na zaprojektowanie i nadzór nad budową tunelu do przesyłu wody pomiędzy zbiornikami Katse i Polihali – konsorcjum Metsi a Senqu-Khubelu Consultants (MSKC).

Umowa o wartości 74,2 mln USD objęła 38,2 km opracowanie projektu tunelu o długości około 38,2 km i średnicy 5,2 m. W ramach inwestycji powstanie również zapora o wysokości 164 m).

Budowa tunelu ma się rozpocząć w 2020 r., a zakończyć w 2024 lub w 2025 r. Do drążenia tunelu wykorzystane zostaną maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine) oraz tradycyjne metody górnicze. Obecnie agencja rozwoju poszukuje wykonawcy projektu. 

Do udziału w przetargu zachęcani są doświadczeni zagraniczni wykonawcy, jednak wśród wymagań zamawiającego znajduje się zapis o konieczności umożliwienia współudziału w projekcie wykonawców krajowych. 

Zobacz także: London Thames Tideway: maszyny TBM przygotowywane do drążenia