Partnerzy portalu

Tunel w ul. Rydla w Krakowie: kiedy otwarcie?

Opublikowano: 12-04-2019 Źródło: inzynieria.com

Tunel w ul. Rydla w Krakowie miał być przejezdny jesienią ub.r. Prace budowlane wciąż jednak trwają, a inwestor – PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) – nie podaje precyzyjnej daty oddania obiektu do użytku. Dla mieszkańców Krakowa, w którym realizowanych jest obecnie kilka dużych remontów, to coraz bardziej uciążliwa sytuacja. Kiedy można spodziewać się decyzji ws. otwarcia nowego tunelu drogowego w stolicy Małopolski?


Plac budowy tunelu w ul. Rydla w Krakowie. Fot. PKP PLK Plac budowy tunelu w ul. Rydla w Krakowie. Fot. PKP PLK

W listopadzie ub.r. wykonawca deklarował, że planuje oddać wiadukt w marcu 2019 r., jednak wiele zależy od tempa prac, jakie uda mu się osiągnąć w warunkach zimowych. Mniej więcej w połowie kwietnia będziemy w stanie dokładniej określić termin oddania obiektu do użytkowania. PLK cały czas bacznie monitorują sytuację, trwają rozmowy również z miejscowym zarządem dróg, by maksymalnie przyspieszyć wszystkie niezbędne procedury – mówi Piotr Hamarnik z zespołu prasowego spółki kolejowej.

Obecnie trwają prace przy budowie drogi pod wiaduktem kolejowym. Jak utrzymuje inwestor, to jeden z ostatnich etapów realizacji inwestycji przy tym obiekcie. W związku z tym tunel w ul. Rydla ma być oddany do eksploatacji w ciągu najbliższych tygodni. Ilu – nie wiadomo.

Plac budowy tunelu w ul. Rydla w Krakowie. Fot. PKP PLK Plac budowy tunelu w ul. Rydla w Krakowie. Fot. PKP PLK

Budowa obiektu tunelowego w rejonie ulic Rydla i Radzikowskiego w Krakowie to część większego projektu, jakim jest modernizacja linii kolejowej E30 Kraków Mydlniki–Kraków Główny Towarowy. W miejsce funkcjonującego tam wcześniej przejazdu kolejowo-drogowego powstaje 200-metrowy tunel, który ma być częścią bezkolizyjnego skrzyżowania. Ww. ulice zostały poszerzone o dodatkowe pasy skrętu, chodniki oraz infrastrukturę drogową. Wartość całego projektu na tym odcinku E30 to 250 mln zł netto.


W stolicy Małopolski realizowane są obecnie liczne prace kolejowe i drogowe. Niedaleko ul. Rydla, również w Bronowicach, trwa jeden z największych remontów ostatnich lat – przebudowa torowiska łączącego pętlę Bronowice Małe ze skrzyżowaniem ul. Królewskiej i alei Słowackiego (rejon placu Inwalidów). Rozpoczęte we wrześniu ub.r. prace wymagają licznych zmian w organizacji ruchu i wyłączenia ruchu tramwajowego. Wszystko potrwa do jesieni br.


Intensywne roboty prowadzone są także na dalszym odcinku E30, pomiędzy Krakowem Głównym Towarowym a Rudzicami, gdzie linia poszerzana jest o dodatkowe tory. W ramach tego zadania przebudowywany jest m.in. zabytkowy wiadukt kolejowy nad ul. Grzegórzecką, a dalej – w pobliżu Zabłocia – powstają dwa mosty kolejowe nad Wisłą. Roboty zaplanowano do połowy 2021 r.

Plac budowy tunelu w ul. Rydla w Krakowie. Fot. PKP PLK Plac budowy tunelu w ul. Rydla w Krakowie. Fot. PKP PLK


Dzieje się także na pograniczu Kazimierza i Podgórza. Tu niedawno rozpoczęto remont ważnej ul. Krakowskiej, którą również kursują na co dzień tramwaje, a także najstarszej krakowskiej przeprawy – Mostu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Prace zakończą się za około 10 miesięcy.


Zaawansowane roboty prowadzone są też na południu miasta, gdzie powstaje część trzeciej obwodnicy Krakowa – Trasa Łagiewnicka. Droga będzie miała 3,5 km długości, a w jej ciągu powstanie aż sześć tuneli drogowych i jeden tramwajowy. Do dyspozycji mieszkańców będzie m.in. nowa linia tramwajowa. Więcej o tej inwestycji piszemy tutaj.

Przeczytaj także: Kraków: Aleje Trzech Wieszczów będą praktycznie nieprzejezdne

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!