Nad opracowywanym od ponad roku Studium wykonalności budowy szybkiego, bezkolizyjnego transportu szynowego w Krakowie, czyli metra, już zebrały się czarne chmury. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków (WUOZ) w Krakowie wydał negatywną opinię na temat rozmieszczenia przystanków i planowanej trasy w rejonie Starego Miasta.
Metro w Paryżu. Fot. AdobeStock / VanderWolf Images
- Wojewódzki konserwator zabytków negatywnie zaopiniował plany krakowskiego metra
- Opinie dotyczą lokalizacji przystanków i proponowanej trasy w rejonie Starego Miasta
- Zastrzeżenia dotyczą m.in. ochrony dziedzictwa archeologicznego
Wojewódzki konserwator zabytków wysłał pismo do wykonawcy studium, firmy ILF Consulting Engineers Polska, w którym neguje zaproponowane lokalizacje przystanków i sam przebieg linii metra. WUOZ w piśmie krytykuje rozmieszczenie m.in. przystanków podziemnych: zlokalizowanego na skrzyżowaniu ulic Dunajewskiego i Karmelickiej, w tym lokalizacje wyjść z przystanków na Plantach przy ul. Szewskiej (…), lokalizacje wyjścia ewakuacyjnego przy klasztorze kapucynów (…), lokalizację stacji Stare Miasto – z wyjściem w ul. Szczepańskiej (…), jak również lokalizację wentylatorni szlakowej na Plantach Krakowskich.
Zgłasza też zastrzeżenia do planów tuneli: budzi dużą wątpliwość (…) również przebieg trasy podziemnej pod zabytkowymi Plantami oraz w okolicach Barbakanu z uwagi na fakt zbliżenia do dawnych murów miejskich, fosy oraz ochrony dziedzictwa archeologicznego w tym miejscu – czytamy w piśmie wojewódzkiego konserwatora zabytków skierowanym do autorów studium.
Zwraca również uwagę, że planowana lokalizacja przystanku na rondzie Mogilskim, w rejonie artefaktów bastionu V Lubicz i jego realizacja metodą odkrywkową, będzie wiązała się ze zniszczeniem bastionu, będącego częścią Twierdzy Kraków.
Na tym nie koniec: konserwator zabytków wyklucza proponowaną lokalizację stacji metra przy ul. Rajskiej wraz z przebiegiem trasy podziemnej pod klasztorem karmelitów trzewiczkowych i dalej pod Plantami Krakowskimi ze względu na obowiązujący na tym terenie plan miejscowy „Rejon ulicy Rajskiej”.
Przesłane do wykonawcy pismo ma formę opinii. Ten planuje odwołanie się od niej i wyjaśnienie wątpliwości. Zapowiada szczegółowe uzgodnienia z WUOZ na dalszych etapach przygotowania studium.
Metro, ale jakie?
Umowę na studium wykonalności podpisano we wrześniu 2018 r. Dokument ma być gotowy do końca 2019 r. ILF Consulting Engineers Polska miał za zadanie przeanalizować siedem wariantów tras – cztery wskazane przez miasto i trzy autorskie – a następnie zarekomendować trzy rozwiązania.
Miejskie propozycje to linia wschód-zachód z 20 stacjami i przekraczająca 20 km (w tym 18 km w tunelach). Łączyłaby ul. Armii Krajowej z ul. Igołomską. Drugi wariant zaklada trasę 15-kilometrową od Dworca Bronowice do Igołomskiej. Tu proponowano odcinek przechodzący przez Stare Miasto (Floriańska/Basztowa). Trzecia propozycja (oś wschód-zachód) uwzględnia trasę w tunelu w części wschodniej i w tunelu lub na powierzchni wzdłuż pasa startowego dawnego lotniska Kraków-Rakowice-Czyżyny. Ostatni pomysł wyznaczał linię wzdłuż Al. Pokoju (w tunelu lub na powierzchni) z tunelem od ronda Grzegórzeckiego do kampusu AGH.
Przeczytaj także: II linia metra na Bródnie: wmurowano kamień węgielny
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.