Firma CMC di Ravenna rozpoczęła już budowę tunelu wodnego o długości 13,5 km, Río Subterráneo a Lomas. Drążenie odbywać się będzie z wykorzystaniem maszyn o tarczach EPBM (ang. Earth Pressure Boring Machine). Tunel doprowadzi wodę pitną z nowo rozbudowanej stacji uzdatniania wody General Belgrano, w mieście Bernal (dzielnica Quilmes), do miasta Lomas de Zamora. Inwestycja realizowana jest w Argentynie.
Tunelowanie w kamieniołomie. Fot. Robbins
Nowy tunel jest kluczowym element wielomiliardowej inwestycji pn. Agua Sur, realizowaną przez argentyńską krajową agencję z sektora wod-kan. To największy od 40 lat projekt tego typu w Argentynie. Jest realizowany w celu zapewnienia dostępu do świeżej wody 4 mln mieszkańców południowego obszaru metropolitalnego Buenos Aires. Produkcja wody zwiększy się o 1 mln m3 (do 2,95 mln m3).
Tarcze maszyn TBM (ang. Tunnel Boring Machine) zostały zaprojektowane tak, aby zmierzyć się ze zmiennymi warunkami gruntowymi.
Tunel zostanie posadowiony na średniej głębokości 25 m. Drążony będzie głównie w linii prostej, osiągając maksymalne nachylenie +/- 2%. W miarę postępu drążenia, maszyny będą montować prefabrykowane pierścienie, składające się z sześciu elementów (czterech równoległoboków i dwóch kluczy), o grubości 250 mm i szerokości 1400 mm.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.