Zakończyła się budowa jednego z najdłuższych tuneli wodnych na świecie. Obiekt wydrążony w skałach gór Sarwat zapewni dostawy odsolonej wody prowincji Al-Baha położonej w południowo-zachodniej części kraju.
Fot. SWCC
Woda będzie transportowana nitką o średnicy 8,5 m i o długości 12,5 km. W trakcie robót wykorzystano maszynę drążącą TBM (ang. tunnel boring machine) liczącą 160 m. Przewiert odbywał się w trudnych warunkach geologicznych skalistych gór Sarwat.
Projekt „Arafat–Taif” ma służyć transportowi odsolonej wody ze zbiorników znajdujących się w Arafat do strategicznych zbiorników w Taif, by zaspokoić potrzeby gubernatorstwa Taif i prowincji Al-Baha w południowo-zachodniej części kraju. Woda pochodzi z zakładu odsalania Al-Shuaiba na wybrzeżu Morza Czerwonego. System dystrybucji wody ze zbiorników będzie się składał z przepompowni Taif, Turbah, Rania i Al Khurmah.
Realizacja inwestycji zajęła 19 miesięcy od rozpoczęcia prac u podnóża gór Al-Hada. Budowę tunelu zakończono przed terminem mimo epidemii koronawirusa, dzięki niemu transport wody skróci się o 40 km. Według planów odsolona woda zacznie docierać do regionu Al-Baha w III kw. 2021 r.
Inwestorem przedsięwzięcie jest spółka państwowa Sailne Water Conversion Corporation (SWCC).
Przeczytaj także: Kamień milowy na budowie najdłuższego tunelu kolejowego na świecie
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.