Zadaniem wykonawcy ma być dokonanie niezbędnych pomiarów i badań powietrza atmosferycznego zgodnie z postanowieniem regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Zebrane mają zostać dane z rejonu wyrzutni spalin, które zlokalizowane są przy obu wylotach z tunelu oraz z okolic portali. Dotyczą one stężenia w powietrzu dwutlenku azotu, pyłu zawieszonego (PM2,5 i PM10) oraz benzenu. Badania mają być prowadzone całodobowo przez cały rok na wyrzutniach oraz przez minimum 70 dni pomiarowych w roku w rejonie portali. Wyniki analiz mają być przekazane zamawiającemu około 20 miesięcy po podpisaniu umowy.

Oferty w przetargu można składać do 26 lipca br. Podpisanie umowy planowane jest na przełom trzeciego i czwartego kwartału br.

W pierwszym postępowaniu przetargowym na wykonanie pomiarów ofertę złożył jedynie Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej. Okazało się jednak, że jednostka nie spełnia wymagań – nie posiada certyfikacji lub akredytacji zgodnie z przepisami ustawy Prawo ochrony środowiska, w związku z czym nie może wykonać badań. Ogłoszony pod koniec ub.r. przetarg unieważniono. Drugie postępowanie, wszczęte w marcu br., również nie przyniosło rezultatów – do wykonania badań nie zgłosiła się żadna jednostka/firma.

Obecnie w budowanym na terenie dzielnicy Ursynów tunelu odbywają się roboty instalacyjne związane z wdrożeniem systemów bezpieczeństwa – uruchamianie oświetlenia awaryjnego, montaż systemu przesyłu danych, czujek przeciwpożarowych czy systemu odladzania. Kończą się także prace związane z odtworzeniem infrastruktury nad przeprawą.

Obiekt, w którym prowadzone mają być pomiary, ma być najdłuższym tunelem drogowym wybudowanym w warunkach miejskich w Polsce – jego długość to 2,3 km. Będzie częścią odcinka drogi ekspresowej S2 pomiędzy węzłami Puławska i Warszawa Wilanów (długość: 4,6 km). To jeden z trzech fragmentów Południowej Obwodnicy Warszawy, jedyny, który jeszcze nie został oddany do użytku (odcinki między Warszawą Wilanowem a węzłem Lubelska – o łącznej długości 15 km – są w eksploatacji od grudnia ub.r.).

Przeczytaj także: W tunelu pod Ursynowem znajdzie się 130 kamer