• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

TBM Katarzyna drąży tunel kolejowy w Łodzi

Opublikowano: 13-07-2021 Źródło: PKP PLK

W Łodzi trwa budowa tunelu średnicowego – nowego połączenia kolejowego, które ma udrożnić Łódzki Węzeł Kolejowy. Pasażerowie będą mogli swobodnie przemieszczać się pomiędzy stacjami Łódź Widzew, Łódź Fabryczna, Łódź Kaliska oraz Łódź Żabieniec, korzystając z tuneli o łącznej długości około 7,5 km. Najdłuższy z nich (3 km) drąży maszyna TBM (ang. Tunnel Boring Machine) o imieniu Katarzyna. Jak przebiega jej podróż?


TBM Katarzyna drąży tunel kolejowy w Łodzi. Fot. PKP PLK TBM Katarzyna drąży tunel kolejowy w Łodzi. Fot. PKP PLK

Postęp drążenia tunelu średnicowego

TBM Katarzyna pracuje nad dwutorowym tunelem od stacji Łódź Fabryczna, przez Łódź Śródmieście i Łódź Polesie, do rejonu ul. Odolanowskiej. Jej tarcza ma średnicę ponad 13 m. Jak relacjonuje inwestor, PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK), mechaniczny kret, przystosowany do pracy w trudnym łódzkim terenie, przeszedł już soczewkę wodną i wykonał ponad 20 m tunelu. Na czole pracuje kilkadziesiąt narzędzi skrawających i zgarniających grunt. Materiał ślimakiem trafia na taśmociąg i wyjeżdża na zewnątrz. Puste miejsce zastępowane jest obudową. Kołyskowate dziesięciotonowe elementy – tubingi tworzą pierścienie tunelu. Na jeden pierścień składa się osiem tubingów. Do tunelu tubingi opuszcza specjalny dźwig.

Sprawną pracę maszyny gwarantuje elastyczne połączenie głowicy z segmentami TBM, które pozostają na powierzchni. Pod ziemię dostarczane jest nie tylko powietrze, ale także niezbędne materiały, w tym woda, bentonit czy polimery. Wokół ciągną się kilometry kabli, m.in. elektrycznych, potrzebnych do łączy informatycznych, a także energetycznych. Na dół opuszczane są także tzw. bramownice (gantry), czyli kolejne segmenty maszyny.

Monitoring terenu i pomiar drgań w Łodzi

Pracę Katarzyny monitoruje zespół do obsługi TBM. W specjalnej kabinie we wnętrzu maszyny postęp drążenia jest śledzony na monitorach. Równocześnie prowadzony jest monitoring terenu i sąsiedztwa budowy oraz pomiar drgań. Zastosowana do budowy tunelu kolejowego technologia minimalizuje ryzyka związane z osiadaniem terenu, budynków, osuwaniem się ziemi i drganiami, ale śledzenie wpływu drążenia na gęstą zabudowę miejską jest konieczne.

TBM Katarzyna drąży tunel kolejowy w Łodzi. Fot. PKP PLK TBM Katarzyna drąży tunel kolejowy w Łodzi. Fot. PKP PLK

TBM Faustyna także drąży

TBM Katarzyna nie jest jedyną maszyną tego typu wykorzystywaną do drążenia łódzkich tuneli. W tym samym czasie swoją podróż odbywa nieco mniejsza TBM Faustyna z tarczą o średnicy około 8,5 m, która wykonuje obecnie pierwszy, znajdujący się w rejonie ul. Długosza, z czterech jednotorowych tuneli, które docelowo połączą Łódź Kaliską z Łodzią Żabieniec. Ich łączna długość wyniesie około 4,5 km.

Łódzki tunel średnicowy

W ramach inwestycji w Łodzi powstaną dwa nowe podziemne przystanki – Łódź Śródmieście (u zbiegu ulic Zielonej, Zachodniej i Kościuszki) oraz Łódź Polesie (ulice Ogrodowa/Karskiego), a także niezbędne do włączenia tunelu średnicowego do linii kolejowej nr 15 obiekty inżynieryjne, w tym mosty, przejścia podziemne, wyjścia awaryjne, mury oporowe itp.

W sumie powstanie około 17 km torów, przebudowany zostanie układ drogowy i infrastruktura (w związku z budową tunelu i nowych przystanków). Sieć trakcyjna i układ jej zasilania będą rozbudowane, a urządzenia sterowania ruchem kolejowym, przewodowej łączności alarmowej, a także te przeznaczone do detekcji stanów awaryjnych taboru będą zmodernizowane. Zmienione zostaną też systemy nagłośnienia, sygnalizacji i gaszenia pożaru.

Tunel średnicowy w Łodzi, którego budowa pochłonie ponad 1,4 mld zł, ma być gotowy pod koniec przyszłego roku.

Więcej informacji w naszym TEMACIE SPECJALNYM: TUNEL ŚREDNICOWY W ŁODZI

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia