• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

HS2: pierwsza mila tunelu kolejowego na obrzeżach Londynu wydrążona

Opublikowano: 01-10-2021 Źródło: HS2

Wielka, ważąca 2000 ton, maszyna TBM (ang. Tunnel Boring Machine) wydrążyła pierwszą milę kolejowego tunelu pod Chiltern na obrzeżach Londynu. Pozostało jej jeszcze 9 mil (cały tunel będzie miał długość 10 mil, czyli około 16 km). Obiekt powstaje w ramach brytyjskiego projektu budowy kolei dużych prędkości HS2, największej inwestycji infrastrukturalnej w Europie.


Fot. HS2 Fot. HS2
  • Drążenie dwunitkowego tunelu kolejowego pod Chiltern ma zakończyć się za trzy lata
  • Prace maszyn TBM Florence i Cecilia są prowadzone całodobowo
  • Obudowa będzie się składać ze 112 tys. segmentów o wadze 8,5 ton każdy

Jedna dziesiąta całości

Linie HS2 połączą m.in. Londyn, Birmingham, Leeds i Glasgow. Dwa równoległe tunele drążą TBM Florence i Cecilia. Pierwsza właśnie wydrążyła pierwszą milę (1,6 km), czyli 10% długości tunelu pod wzgórzami Chiltern na peryferiach Londynu od strony południowego portalu. Przecinała skały kredowe i krzemionkowe. Za nią, w drugim obiekcie, podąża Cecilia. Do przebicia w obu obiektach ma dojść za trzy lata.

Fot. HS2 Fot. HS2

HS2 docelowo ma oferować niskoemisyjne podróże kolejowe między Londynem i głównymi miastami północnej części Anglii. Ich budowa zwolni przepustowość istniejących linii towarowych i lokalnych.

Źródło: HS2 Źródło: HS2


Parametry maszyn

Maszyny mają po 170 m długości, tarcze o średnicy 10,26 m i ważą po 2 tys. ton. Zejdą na 90 m pod powierzchnię. Wewnętrzna średnica obu nitek wyniesie 9,1 m. Drążą tunele, a jednocześnie układają za sobą betonowe segmenty obudowy wykonane z betonu zbrojonego włóknem. Każdy element obudowy (tubing) będzie mieć rozmiary 2x4 m i wagę 8,5 ton. Będą łączone w pierścienie – w obu nawach będzie ich 112 tys. Tarcze maszyn zaprojektowano z uwzględnieniem warunków geologicznych na podziemnej trasie linii kolejowej.

Fot. HS2 Fot. HS2

Każda TBM jest obsługiwana przez 17-osobowe załogi pracującą na trzy zmiany: maszyny drążą przez 24 godz. na dobę i siedem dni w tygodniu. Na powierzchni 100 pracowników zajmuje się logistyką i utrzymaniem płynności prowadzonych działań.

Urobek zostanie zagospodarowany

Nad budowanym pod ziemią szlakiem kolejowym znajduje się dzika przyroda – wzgórza, lasy i liczne gatunki zwierząt i ptaków. Drążenie pozwala zachować takie tereny, a jednocześnie znacząco zmniejsza utrudnienia dla lokalnych społeczności w trakcie robót budowlanych. W trakcie robót zostanie wydobyte około 2,7 mln m3 urobku, który zostanie wykorzystany do zagospodarowania terenu wokół portalu południowego. Zaplanowano utworzenie 90 ha użytków zielonych i siedlisk bogatych w dziką faunę i florę. W południowo-wschodniej Anglii takie kredowe murawy były niegdyś powszechne. Są uważane za siedliska o międzynarodowym znaczeniu podlegające ochronie, ale na terenach Chilterns zostało ich zaledwie 700 ha.

Fot. HS2 Fot. HS2

10 maszyn w planach

Na tym etapie realizacji przewidziano użycie 10 TBM. Dwie już działające wyprodukowała firma Herrenknecht, a do Wielkiej Brytanii zostały przetransportowane z Niemiec w ponad 300 oddzielnych ładunkach. Zmontowano je w pobliżu południowego portalu tunelu Chiltern i autostrady M25.

Maszyny są obsługiwane przez pracowników generalnego wykonawcy, spółki joint venture Align utworzonej przez firmy Bouygues Travaux Publics, Sir Robert McAlpine i VolkerFitzpatrick.

Fot. HS2 Fot. HS2

Gigantyczna inwestycja

HS2 to największa inwestycja infrastrukturalna w Europie. Budowa obejmie m.in. 102 km tuneli od Londynu do West Midlands. Do realizacji przedsięwzięcia już zatrudniono 16 tys. pracowników. Na 200 placach budowy będzie użytych 2000 dźwigów, wywrotek i koparek. Celem jest modernizacja połączeń kolejowych między głównymi miastami Wielkiej Brytanii i zwiększenie przepustowości dla przewozów towarowych. Ma to być też krok do realizacji planu osiągnięcia zerowej emisji CO2 netto. Z części pierwszego odcinka HS2 pasażerowie skorzystają między 2029 a 2033 r., a całe przedsięwzięcie może kosztować nawet 106 mld funtów.

Przeczytaj także: S7: kiedy tunel w ciągu zakopianki zostanie udostępniony kierowcom?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia