Jeszcze w tym miesiącu zakończą się prace związane z rozbudową podziemnego przejścia na stacji Poznań Główny. Zapewni ono dogodne dojście na wszystkie perony i usprawni komunikację między wschodnimi i zachodnimi dzielnicami stolicy Wielkopolski. To część większego projektu, w zakres którego wchodzi także dobudowa peronu. Realizacja obu działań służyć ma poprawie bezpieczeństwa i likwidacji zagrożeń eksploatacyjnych na sieci kolejowej.
Fot. PKP PLK
Nowy segment przejścia podziemnego ma 230 m długości (wraz z istniejącym to 390 m), 6 m szerokości i 2,7 m wysokości. Gotowa jest już konstrukcja, układane są granitowe płyty, montowane jest oświetlenie.
Prace realizowane są także w obrębie nowego peronu, który znajdzie się między istniejącym peronem nr 3 a budynkiem galerii handlowej. Będzie długi na 471 m, szeroki na 10,7 m i wysoki na 76 cm. Aktualnie układane są ostatnie ścianki, a wkrótce obiekt wyposażany będzie w ławki i oświetlenie. Dobrą orientację zapewnić ma oznakowanie i nowoczesny system informacji głosowej oraz wizualnej czy ścieżki naprowadzające z wypukłą fakturą (dla osób niewidomych i niedowidzących).
Fot. PKP PLK
Dostęp na nowy peron i do przejścia podziemnego zapewni pięć wind – znajdą się one zarówno między tymi obiektami, jak i w budynku dworca oraz przy moście Dworcowym. Z peronu do budynku dworca będzie można dostać się także ruchomymi schodami – ich budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku.
W ramach przedsięwzięcia przebudowywany jest układ torów i rozjazdów przy nowym peronie. 3-kilometrowy tor powstanie od strony centrum handlowego. Zamontowano już 13 z 16 rozjazdów.
Fot. PKP PLK
Inwestor, PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) podał, że z placu budowy do tej pory wywieziono tysiąc wywrotek ziemi, a materiał dostarczyło 120 betoniarek. Do zbrojenia zużyto zaś 45 ton stali.
Wartość inwestycji to około 108 mln zł. Wszystko ma być gotowe w marcu 2022 r.
Przeczytaj także: Poznań: otwarcie wiaduktu w ciągu ul. Gołężyckiej
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.