Rozpoczęto już badanie jakości powietrza w rejonie tunelu pod Ursynowem w Warszawie. Część z pomiarów ma być prowadzona przez 365 dni.
Fot. GDDKiA
Punkty pomiarowe znajdują się na wyrzutniach spalin przy obu wylotach z tunelu oraz w okolicach portali. Zbierane będą dane dotyczące stężenia/zawartości w powietrzu dwutlenku azotu, pyłu zawieszonego (PM2,5 oraz PM10) i benzenu. Przy wyrzutniach badania będą prowadzone całodobowo przez 365 dni, a w rejonie portali – przez minimum 70 dni.
Zostaną wykonane w związku z postanowieniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z 20 października 2017 r. Wyniki oraz analiza porealizacyjna mają być Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) dostarczone w II kwartale 2023 r. Zadanie powierzono konsorcjum: firma Lemitor Ochrona Środowiska, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej.
Wstępne rezultaty GDDKiA planuje otrzymać po czterech miesiącach od oddania tunelu do użytku. Obecnie wojewódzki nadzór budowlany sprawdza dokumentację powykonawczą. Kolejnym krokiem inspektorów będzie przeprowadzenie kontroli w terenie. Finałem tych działań powinno być wydanie pozwolenia na użytkowanie. Zgodnie z planami drogowców, auta do tunelu wjadą jeszcze tej jesieni.
Tunel pod Ursynowem
Podziemny obiekt ma 2,3 km długości, jest najdłuższym miejskim tunelem w Polsce. Wjazd znajduje się w rejonie ul. Indiry Gandhi i ul. Pileckiego, a wyjazd na skarpie za ul. Nowoursynowską. Został zbudowany z wykorzystaniem metody podstropowej jako część odcinka między węzłami Puławska i Warszawa Wilanów o długości 4,6 km. Stanowi jeden z najważniejszych elementów Południowej Obwodnicy Warszawy (droga ekspresowa S2).
Zobacz także: Co widać na budowie tunelu pod Świną?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.