Drogowo-tramwajowa Trasa Nowobagrowa ma uzupełnić trzecią obwodnicę Krakowa po wschodniej stronie miasta. Zacznie się na tzw. węźle Płaszów, czyli skrzyżowaniu planowanej Trasy Ciepłowniczej oraz ulic Lipskiej i Mierzei Wiślanej. Potem, na południe i południowy-zachód od zalewu Bagry, pobiegnie układem tunelowym lub estakadowym, a przeszkodą będą tory kolejowe i tereny przemysłowe. Skończy się na tzw. węźle Kabel, na wysokości skrzyżowania ulic Wielickiej, Kamieńskiego i Nowosądeckiej. Zgodnie z materiałami studialnymi, linia tramwajowa może biec równolegle do drogi, choć nie wyklucza się też odseparowania obu komponentów.

Przewidziano możliwość połączenia trasy z planowanym układem komunikacyjnym w ramach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Nowe Miasto oraz ul. Bieżanowską.

Dokumentację przygotuje firma Fehlings Krug Polska sp. z o.o., której zadaniem jest także uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Wartość umowy wynosi niespełna 1,9 mln zł. Na przeprowadzenie wszystkich czynności wykonawca ma czas do końca 2023 r. Potem, po zabezpieczeniu przez Kraków środków finansowych, zlecone zostanie przygotowanie dokumentacji projektowej. Kolejny krok to już roboty budowlane.

Dodajmy, że jesienią minionego roku wyłoniono wykonawcę wielowariantowej koncepcji Trasy Ciepłowniczej, która ma być kontynuacją Trasy Nowobagrowej w kierunku północnym. Na etapie przygotowań są także trasy Pychowicka i Zwierzyniecka, a w budowie jest inna część trzeciej obwodnicy Krakowa – Trasa Łagiewnicka.

Zobacz nasz serwis specjalny TRASA ŁAGIEWNICKA