We wtorek (23 sierpnia 2022 r.) GDDKiA poinformowała o prowadzeniu prób działania radiowych sygnałów ostrzegawczych. Jak napisano, po oddaniu tunelu do użytku głosowe informacje kierowcy będą mogli usłyszeć także w odbiornikach, które mają w swoich samochodach.

Zakopianka – wyposażenie tunelu

Kluczowe dla właściwego funkcjonowania tego obiektu będą systemy i urządzenia bezpieczeństwa. W tunelu zainstalowano układy m.in.: oświetlenia, sterowania, wentylacji, radiowy, nagłośnienia, do tego monitoring wizyjny, wideodetekcję, łączność alarmową i teletechniczną czy urządzenia detekcji i sygnalizacji pożaru.

Zakopianka. Budowa tunelu – jak ją prowadzono?

Nowa zakopianka to trasa budowana na południe od Krakowa w stronę Zakopanego. Tunel powstaje jako główny element odcinka Naprawa–Skomielna Biała drogi ekspresowej S7. Fragment będzie mieć 3 km, z czego 2 km wynosi długość podziemnego dwunitkowego obiektu.

Poza testami systemów alarmowych, w ostatnich dniach prowadzone prace rozruchowe, montowano podłogi techniczne w niszach hydrantowych czy wykonywano instalację antygołoledziową.

Do drążenia tunelu w ciągu zakopianki wykorzystano, po raz pierwszy w Polsce, metodę ADECO RS. W ten sposób powstało 1920 m prawej i 1922,5 m lewej nawy, a pozostałe części zaprojektowano w wykopie. W trakcie drążenia plac budowy tunelu był formalnie zakładem górniczym. Późniejsze roboty podlegają prawu budowlanemu.

Zaawansowanie budowy tunelu wynosi około 88%. Termin oddania obiektu do użytku już kilka razy przekładano. Obecnie konkretnej daty nie ma, natomiast zakłada się, że zostanie udostępniony do ruchu w IV kwartale tego roku.

Zobacz nasz serwis specjalny TUNEL ZAKOPIANKA