• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Tunel pod Stonehenge – zielone światło dla inwestycji i kolejne problemy

Opublikowano: 29-08-2023 Źródło: National Highways, theconstructionindex.co.uk

Rząd Wielkiej Brytanii wydał zgodę na rozbudowę drogi A303 z tunelem przechodzącym 200 m obok sławnego megalitycznego kręgu Stonehenge. Jednak organizacja Save Stonehenge World Heritage Site (SSWHS) złożyła pozew sądowy o kolejne zablokowanie tej inwestycji.


Wizualizacja portalu zachodniego tunelu pod Stonehenge. Źródło: National Highways Wizualizacja portalu zachodniego tunelu pod Stonehenge. Źródło: National Highways
  • Tunel i rozbudowana A303 mają zlikwidować korki i poprawić krajobraz
  • Skarżący przekonują, że inwestycja zniszczy środowisko, a brak konsultacji narusza prawa człowieka
  • Inwestycja o wartości 1,5 mld funtów obejmuje 13 km trasy A303

Tunel pod Stonehenge: zgoda na budowę i kolejna skarga

Przedsięwzięcie obejmuje niemal 13-kilometrowy odcinek drogi A303 pomiędzy Amesbury i Berwick Down, w tym budowę tunelu o długości 3,22 km. Trasa ma przebiegać nowym śladem równolegle do istniejącej A303, około 200 m obok Stonehenge (będzie odsunięta o dodatkowe 50 m), powstaną obwodnica miejscowości Winterbourne Stoke oraz węzeł na przecięciu A345 i A360.

Zgodę na budowę drogi z tunelem wydano w 2020 r., roboty budowlane miały się rozpocząć w 2021 r., ale zablokował je wyrok Wysokiego Trybunału, nakazując ponowną analizę projektu i dokonanie zmian. Sytuacja może się powtórzyć: budowa uzyskała pozwolenie, ale niemal natychmiast została zaskarżona przez SSWHS.


Tunel pod Stonehenge: pięć lat na budowę

National Highways przekonuje, że tylko przebudowa jednojezdniowej A303 i budowa tunelu rozwiąże problem zatorów na tym odcinku. Ma doprowadzić do wzrostu gospodarczego regionu i podnieść jakość oraz szybkość podróży między autostradami M3 i M5. Dodatkowo zmniejszy hałas w pobliżu miejsca zaliczanego do światowego dziedzictwa kultury i poprawi krajobraz. Od kwietnia 2022 r. złożono 11 ofert na realizację inwestycji, a zgodę na roboty budowlane wydano po takiej samej decyzji na rozbudowę drogi A417 w Gloucestershire.

Wartość inwestycji wynosi 1,25 mld funtów, wykonawcą została spółka joint venture MORE (firmy FCC Construcción, WeBuild i BeMo Tunnelling). Nadzór nad budową będą sprawować spółki Costain i Mott MacDonald. Prace w hrabstwie Wiltshire zaplanowano na pięć lat, po zakończeniu badań archeologicznych. Zmienią się też układy dróg gminnych. Na poboczach i nasypach zaplanowano nasadzenia roślin łąkowych.

Schemat planowanej trasy A303. Źródło: National Highways Schemat planowanej trasy A303. Źródło: National Highways

Sąd zadecyduje o przyszłości tunelu pod Stonehenge

Jednak znów wszystko zależy od losów skargi sądowej złożonej przez SSWHS reprezentowanej przez kancelarię prawną Leigh Day. Organizacja uważa, że rząd wydaje się ślepy i głuchy na obawy dotyczące szkód, jakie wyrządzi w tym historycznym i tak ukochanym krajobrazie. Zignorował obawy podniesione przez UNESCO. Prawnicy informują, że klient jest zszokowany ponowną zgodą na inwestycję. Ma być ona bezprawna, ponieważ nie przeprowadzono drugiej rundy konsultacji społecznych, co narusza prawa człowieka.

Przeczytaj także: Zakopianka. Inwestycja z tunelem. Umowa podpisana

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia