Partnerzy portalu

Łódź – trudne drążenie tunelu kolejowego pod miastem

Opublikowano: 17-08-2023 Źródło: PKP PLK

Po pracach wzmacniających teren w rejonie ul. Mielczarskiego duża maszyna TBM kontynuuje drążenie tunelu kolejowego w Łodzi. Podziemna trasa połączy stację Łódź Fabryczna ze stacjami Łódź Kaliska i Żabieniec. Wykonawca uzgadnia z władzami miasta warunki dla dalszej realizacji robót, w tym lokalizacje tzw. szachtów.


TBM Katarzyna. Fot. Łukasz Bryłowski/PKP PLK TBM Katarzyna. Fot. Łukasz Bryłowski/PKP PLK
  • TBM wydrąży kolejne 100 m tunelu średnicowego pod Łodzią
  • Maszyna zatrzyma się na czas umocnienia podłoża pod budynkami w złym stanie technicznym
  • Konieczne będą iniekcje kompensacyjne prowadzone z kilkunastu szachtów

Tunel średnicowy w Łodzi – drążenie pod wzmocnionym gruntem

TBM Katarzyna rozpoczęła drążenie z podziemnego przystanku Łódź Polesie. Po przebiciu jego betonowej ściany zatrzyma się na wymianę narzędzia głowicy skrawającej na elementy przystosowane do pracy w gruncie. Potem będzie wykonywać tunel pod pierwszymi budynkami na ul. Mielczarskiego (tu grunt wzmocniono).

TBM Katarzyna na przystanku Łódź Polesie. Fot. Magdalena Janus/PKP PLK TBM Katarzyna na przystanku Łódź Polesie. Fot. Magdalena Janus/PKP PLK

By zrealizować wzmocnienia, wybudowano dwa szachty na przystanku Polesie i przy ul. Mielczarskiego. To budowle o kształcie walca, głębokości 7–9 m i średnicy 13 m. Ich wykonanie wymaga usunięcia kolizji podziemnych oraz uzgodnień z miastem i właścicielami prywatnych nieruchomości. Na trasie między przystankiem Łódź Polesie a Dworcem Fabrycznym musi powstać kilkanaście szachtów. Aktualnie trwa ustalanie warunków ich budowy.


Po wydrążeniu odcinka tunelu o długości około 100 m, TBM zatrzyma się w komorze serwisowo-postojowej w rejonie ul. Legionów. Wznowi prace dopiero po uzgodnieniu umiejscowienia i liczby szachtów oraz uzyskania niezbędnych zgód i pozwoleń. Podczas robót będą tymczasowo zamykane ulice i chodniki.

Duża maszyna TBM drąży tunel w Łodzi. Fot. Rafał Wilgusiak/PKP PLK Duża maszyna TBM drąży tunel w Łodzi. Fot. Rafał Wilgusiak/PKP PLK

Tunel średnicowy w Łodzi – zły stan techniczny budynków

Na trasie tunelu znajduje się kilkadziesiąt nieruchomości w złym stanie technicznym, wymagają wzmocnienia gruntu pod nimi. W szachtach zostaną umieszczone maszyny, które wykonają iniekcje kompensacyjne. Polegają one na wtłoczeniu w podłoże spoiwa cementowego, które wypełni pustki, wzmocni i ustabilizuje podłoże.

Wnętrze dużej TBM. Fot. Dorota Kuźmińska/PKP PLK Wnętrze dużej TBM. Fot. Dorota Kuźmińska/PKP PLK

Po zatrzymaniu TBM dojdzie do weryfikacji metody drążenia tunelu pod budynkami w złym stanie technicznym. Ma to umożliwić wypracowanie najlepszych rozwiązań w dalszych pracach.

Tunel średnicowy w Łodzi – Łódź Fabryczna dworcem przelotowym

Budowa tunelu średnicowego umożliwi przejazdy pociągów regionalnych i dalekobieżnych pod centrum Łodzi na osi wschód-zachód (przez stacje Łódź Widzew, Fabryczna i Kaliska) i północ-południe (przez Łódź Widzew, Fabryczna, Żabieniec). Dworzec Łódź Fabryczna z końcowego stanie się przelotowym.

Budowa przystanku Łódź Polesie. Fot. Dorota Kuźmińska/PKP PLK Budowa przystanku Łódź Polesie. Fot. Dorota Kuźmińska/PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe zawnioskowały o podział inwestycji na etapy i finansowanie prac realizowanych po 2023 r. ze środków budżetu unijnego na lata 2021–2027. Aktualnie termin zakończenia budowy to 2024 r., a uruchomienie pociągów zaplanowano na 2025 r. Wartość inwestycji to ponad 1,8 mld zł netto. Jest ona dofinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przeczytaj także: Kraków. Trasy Zwierzyniecka i Pychowicka. Wnioski projektanta

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!