Podpisano umowę na przygotowanie dokumentacji na potrzeby drogi ekspresowej S7 z Krakowa do Myślenic. Finałem będzie tzw. decyzja środowiskowa określająca przebieg nowej trasy. Jeśli dojdzie do budowy tzw. nowej zakopianki, nie zabraknie wyzwań dla ekspertów od tuneli.
Fot. ilustrac. Gasspoll/Adobe Stock
- Obecnie na południe od Krakowa kierowcy mają do dyspozycji drogę S7 od Myślenic do Rabki-Zdroju o długości 32 km
- Termin składania ofert przekładano cztery razy
- Zakopianką nazywa się także nowe odcinki dróg budowane między Krakowem a Zakopanem
Zakopianka, czyli co zamówiła GDDKiA?
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) szukała wykonawcy studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ), w którym znajdzie się analiza możliwości poprowadzenia S7 z uwzględnieniem kwestii technicznych, kosztów oraz oddziaływania na środowisko. Zaproponowane będą już nie korytarze (rozpatrywanych jest sześć), a dokładniejsze warianty przebiegów. Każdy wariant zakopianki projektant osadzi w pasie terenu o szerokości od 80 do 150 m.
Na koniec pozyskana ma zostać tzw. decyzja środowiskowa. GDDKiA planuje, że stanie się to po mniej więcej sześciu latach od podpisania umowy.
Zakopianka Kraków–Myślenice. 78 pytań
Podpisanie umowy oznacza, że końca dobiegł drugi przetarg na STEŚ dla S7 Kraków–Myślenice. Firma, której ofertę w ramach pierwszego uznano za najlepszą, zrezygnowała z podpisania umowy. Nowe postępowanie ogłoszono 22 listopada 2023 r. Pierwotnie termin składania ofert ustalono na 28 grudnia, potem przesunięto na 29 grudnia, następnie na 4 stycznia, a ostatecznie propozycje przyjmowano do 11 stycznia. (otwarcie nastąpiło o godz. 11.30).
Jak wytłumaczył nam Kacper Michna, specjalista ds. komunikacji społecznej w krakowskim oddziale GDDKiA, terminy przesuwano z uwagi na dużą liczbę pytań złożonych przez zainteresowane firmy. Dotyczyły w szczególności:
- połączenia nowej S7 z Beskidzką Drogą Integracyjną
- inwentaryzacji i dokumentacji fotograficznej terenu
- terminów realizacji umowy
- prognoz ruchu
- miejsc obsługi podróżnych.
Wspomniana planowana Beskidzka Droga Integracyjna to część trasy S52. Pobiegnie od węzła Suchy Potok do starej zakopianki (DK7) w Głogoczowie i dalej poprzez S52 północną obwodnicę Krakowa (obecnie w budowie) do trasy S7.
Droga ekspresowa S7-zakopianka. Lista ofert
Zainteresowanych przygotowaniem dokumentacji było sześć podmiotów. GDDKiA na sfinansowanie zamówienia przygotowała 26,5 mln zł. W lutym poznaliśmy oferty:
- konsorcjum SWECO Polska, KLOTOIDA – 29,7 mln zł
- IVIA – 23,3 mln zł
- Multiconsult Polska – 27,9 mln zł
- DATABOUT – 31,9 mln zł
- Voessing Polska – 36,8 mln zł
- konsorcjum MPRB, Mosty Kraków, DTŚ – 32,4 mln zł.
GDDKiA poinformowała, że waga kryterium ceny wynosi maksymalnie 60%. Pozostałe kryteria (40%) to posiadanie specjalistów m.in. z zakresu geologii, hydrogeologii, zoologii czy akustyki. Osoby te będą tworzyły tzw. zespoły środowiskowe, geologiczne, a także zespół ekspertów. Wybrano ofertę firmy IVIA, z którą też 14 marca podpisano umowę.
Źródło: GDDKiA
Droga ekspresowa S7 a zakopianka
Obecnie na południe od Krakowa kierowcy mają do dyspozycji S7-zakopiankę od Myślenic do Rabki-Zdroju o długości 32 km. W 2026 r. do pełnego domknięcia całej trasy S7 (korzystamy z ponad 590 km, a docelowa długość to 700 km) zabraknie prawdopodobnie właśnie tylko niewielkiego fragmentu Kraków–Myślenice.
Wspomniane wcześniej korytarze pod nową zakopiankę wzbudziły olbrzymie emocje, nie wypracowano żadnego kompromisu. Nie jest więc obecnie możliwe nawet w przybliżeniu stwierdzenie, którędy pobiegnie S7, natomiast warto podkreślić, że budowa będzie wyzwaniem dla ekspertów od tuneli, gdyż w każdym z korytarzy zaproponowano podziemne obiekty - najmniej trzy, a najwięcej pięć.
Przeczytaj także: Wszystkie tunele drogi S7 Kraków–Myślenice [LISTA]
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.