• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Londyn: 4 TBM drążąca tunel Northolt wystartowała [FILM]

Opublikowano: 10-04-2024 Źródło: HS2

Annie jako czwarta i ostatnia maszyna TBM w projekcie drążenia tunelu Northolt dla brytyjskich kolei dużych prędkości HS2, wyruszyła z komory startowej w poniedziałek 8 kwietnia. Do pokonania ma trasę o długości 5,5 km pomiędzy Victoria Road na Ealing a Greenpark Way w Greenford. Drążenie kontynuują trzy pozostałe TBM: Emily, Sushila i Caroline – dzięki ich pracy powstanie 13,4-kilometrowy obiekt. Wszystkie cztery maszyny TBM planowo powinny ukończyć swoje zadania w 2025 r.


TBM Annie zaczyna drążenie pod Londynem. Fot. HS2 TBM Annie zaczyna drążenie pod Londynem. Fot. HS2

Budowa nowej linii HS2 pod Londynem weszła w kolejny etap wraz z uruchomieniem czwartej – i ostatniej – maszyny wykorzystywanej do budowy gigantycznego tunelu Northolt.

Tunel o długości 13,4 km ma przebiegać od Victoria Road w Ealing do West Ruislip w Hillingdon i będzie obsługiwał pociągi do i z Londynu.

Tarcza TBM spószczana do komory startowej. Fot. HS2 Tarcza TBM spószczana do komory startowej. Fot. HS2

Zasłużona imienniczka

Zgodnie z tradycją nadawania TBM imion żeńskich, czwarta maszyna nosi imię wybitnej kobiety – Lady Anne Byron, która była reformatorką edukacji i filantropką żyjącą w latach 1792–1860. W 1834 r. założyła szkołę Ealing Grove – pierwszą w Anglii szkołę spółdzielczą zapewniającą edukację klasie robotniczej.

Podziemna sieć tuneli pod Londynem

TBM Annie będzie drążyć na odcinku 5,5 km od Victoria Road w Ealing, w pobliżu stacji HS2 Old Oak Common, do Greenpark Way w Greenford. Z drugiej strony tunel ten drąży TBM Emily, która została uruchomiona w lutym ubiegłego roku.


Pozostałe 8 km tuneli z podwójnym drążeniem jest w budowie od 2022 r., a maszyny TBM Sushila i Caroline są już w połowie podróży między West Ruislip na obrzeżach Londynu a Greenpark Way. Cały kwartet TBM ma zakończyć swoją podróż w 2025 r. w Greenpark Way.

Komora startowa TBM Annie. Fot. HS2
Komora startowa TBM Annie. Fot. HS2

Wykonawca londyńskich tuneli HS2, spółka joint venture Skanska Costain STRABAG, wystartowała TBM Annie z olbrzymiej komory w kształcie gąsienicy, w której po zakończeniu drążenia pociągi HS2 będą się mijać w drodze do i ze stacji Old Oak Common.

Czwarta w Northolt, ósma pod Londynem

Annie to ósma TBM uruchomiona w ramach projektu HS2 łączącego Londyn z West Midlands, mającego na celu budowę tuneli dla pociągów dużych prędkości. Poziom zaawansowania inwestycji (w tym drążenia tuneli) przekroczył 50%.


Annie została wyprodukowany przez niemiecką firmę Herrenknecht. TBM waży 1700 ton, ma 170 m długości i głowicę tnącą o średnicy 9,11 m.

Tak wygląda wnętrze TBM Annie. Fot. HS2
Tak wygląda wnętrze TBM Annie. Fot. HS2

Układa betonowe pierścienie stanowiące obudowę tunelu. Każdy pierścień ma średnicę zewnętrzną 8,78 m, wewnętrzną 8,10 m i składa się z siedmiu segmentów o wadze około 7 ton każdy. Pierścienie produkowane są w Hartlepool, a do stolicy dowożone koleją.

Przeczytaj także: Droga S3 z tunelami. Trwa odliczanie. Kiedy otwarcie?

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!