Na budowie bemowskiego odcinka II linii metra archeolodzy znaleźli m.in. fragmenty zdobionej ceramiki, kości zwierzęce i osełkę. To pamiątki z codziennego życia w XV w., za panowania Władysława Jagiełły, kiedy przyszła Warszawa była małą osadą.
Znalezisko archeologiczne na budowie II linii metra. Fot. Metro Warszawskie
Najnowsze znaleziska archeologiczne znaleziono na budowie Stacji Techniczno-Postojowej Karolin. Podczas robót ziemnych dwa ciemniejsze fragmenty gruntu okazały się jamami śmietniskowymi.
Szczegółowego sprawdzenia obiektów dokonali eksperci z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Odkrycia na II linii metra datowały się na okres między XIV a połową XVI w. Do jam wrzucano śmieci podczas sprzątania miejscowych gospodarstw.
Fot. Metro Warszawskie
W pierwszym zagłębieniu odnaleziono ceramikę kuchenną, także bardziej luksusową, zdobioną listwami i żłobkowaniem. Używano ich podczas przyjęć i przygotowania potraw świątecznych. Ciekawostką była osełka z piaskowca do ostrzenia sierpów i noży. Przedmiot pochodził z chłopskiej chałupy. Węgielki drzewne wykażą, jakiego drewna używano podczas gotowania.
W drugiej jamie znajdowały się przedmioty z XV w., czyli z czasów króla Władysława Jagiełły. Były to głównie fragmenty ceramiki kuchennej służącej do przygotowywania potraw, ale nie podawanej na stół. Zachowały się na nich resztki potraw. Badania pozwolą sprawdzić, co jadano w późnym średniowieczu.
Fot. Metro Warszawskie
Część naczyń da się zrekonstruować. Znaleziska archeologiczne trafią do zbiorów muzealnych i na wystawę, którą zaplanowano na czas po zakończeniu budowy II linii metra.
Przeczytaj także: Warszawa. Metro będzie jeszcze dłuższe. Jest przetarg
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.