Podziemny tunel w tym miejscu planowany już jest od lat, ale okazja do jego wybudowania nadaża się właśnie teraz. Jeszcze w tym roku ruszą prace związane z przebudową drogi 503 (ciąg: Rycerska, Pocztowa, Robotnicza, Browarna, Mazurska), w ramach której definitywnie zniknie obecne i powstanie podziemne przejście dla pieszych.

Dwuetapowe przejście dla pieszych przy Placu Słowiańskim uważa się do jedno z najbezpieczniejszych w mieście. Potwierdzają to statystyki. W ciągu ostatnich dwóch lat nie zanotowano tam żadnego potrącenia pieszego, a na sąsiednim przejściu obok poczty wypadek z udziałem pieszego zdarzył się tylko raz. Wypada zatem zadać pytanie czy faktycznie jest sens budowania specjalnego przejścia w celu poprawienia bezpieczeństwa pieszych, skoro - jak wskazują statystyki - niebezpiecznie tam nie jest.

Zdaniem mieszkańców powstanie podziemnego przejścia wątpliwie przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa przechodniów. Wiele osób twierdzi, że niebezpiecznie będzie dopiero jak ten tunel powstanie. Nie od dziś wiadomo, że takie miejsca oblegane są przez bezdomnych. Tunele to miejsca dla wandali i złodziei, którzy wykorzystując przyczułek napadają na przechodniów i ich ikradają.