Po wielu latach oczekiwania  przybliża się chwila, na którą mieszkańcy Świnoujścia i turyści czekali od dawna. Drogowe połączenie między wyspami Uznam i Wolin rozwiąże problemy komunikacyjne, usprawni poruszanie się po mieście i ułatwi życie  mieszkańców – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Wartość inwestycji to ponad 912 mln zł. Natomiast kwota dofinansowania unijnego wynosi ponad 775 mln zł. Pieniądze, które uzyskało miasto na realizację projektu, pochodzą z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Podpisana umowa o dofinansowanie ma charakter warunkowy. Ze względu na dużą wartość inwestycji zgodę na dofinansowanie musi jeszcze wyrazić Komisja Europejska – czytamy w komunikacie resortu budownictwa.

O tunelu w Świnoujściu

Zgodnie z planami miasta, stałe połączenie wysp Uznam i Wolin powstanie do 2021 r. Inwestycja obejmie budowę tunelu drogowego o długości 1,44 km. Łączna długość trasy planowanej w ramach przedsięwzięcia (wraz z drogami dojazdowymi do przeprawy) wyniesie 3,4 km. Tunel zostanie wykonany w technologii TBM. Średnica tarczy skrawającej będzie mieć 12 m. W jego wnętrzu znajdzie się dwukierunkowa jezdnia z pasami ruchu o szerokości 3,5 m, poniżej jezdni powstanie część ewakuacyjna. Przypomnijmy, że pierwszy w Polsce tunel, który zbudowano w tej samej technologii, powstał w Gdańsku, pod Martwą Wisłą. Do użytku oddano go w kwietniu 2016 r.

Obowiązki inwestora pełni Gmina Miasta Świnoujście, natomiast inwestorem zastępczym projektu jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Znaczenie budowy tunelu

Zachodnia część Świnoujścia położona na wyspie Uznam, na której zamieszkuje 80% ludności miasta, nie ma stałego połączenia z pozostałą jego częścią. W chwili obecnej podróżowanie między wyspami Uznam i Wolin jest możliwe dzięki dwóm promom – Bielik i Karsibór, które kursują co 20 minut.

Podpisanie umowy traktujemy jako wydarzenie historyczne. Rozwiązanie sprawy stałego połączenia pomiędzy wyspami Uznam i Wolin ma podstawowe znaczenie i warunkuje prawidłowy rozwój wszystkich sfer funkcjonowania miasta, w tym tych dwóch najważniejszych – gospodarki i turystyki – skomentował prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz.

Na jakim etapie jest inwestycja

W chwili obecnej w toku jest procedura przetargowa dotycząca zaprojektowania i budowa tunelu. Jej pierwszy etap został już zakończony, a do drugiego zakwalifikowanych zostało 14 podmiotów. Trwa przygotowywanie dokumentów niezbędnych do wysłania zaproszeń do składania ofert cenowych. Rozpoczęcie drugiego etapu postępowania przetargowego powinno nastąpić w bieżącym kwartale – czytamy w komunikacie.

Zgodnie z zapowiedziami podpisanie umowy na realizację tunelu ma nastąpić na przełomie 2017 i 2018 r.

Sytuacja komunikacyjna Świnoujścia

Świnoujście położone jest na wielu wyspach, z których trzy są zamieszkałe i te wymagają sprawnej komunikacji drogowej. Na jedną z nich, wyspę Karsibór, w ostatnich latach wybudowaliśmy most. Najliczniej zamieszkała jest wyspa Uznam, na której znajduje się zachodnia część Świnoujścia – ma ona funkcję uzdrowiskową i administracyjną. I te funkcje w największym stopniu generują ruch komunikacyjny, głównie w sezonie letnim, a z wyspy na wyspę dostajemy się dwoma przeprawami promowymi. Z racji wydłużającego się sezonu turystycznego całorocznie działającego uzdrowiska, jak również zwiększającej się rangi miasta w związku z rozwijającą się funkcją portową, ruch komunikacyjny stale się zwiększa i wydłuża się czas przeprawy promami. Ich przepustowość praktycznie już się wyczerpała, a stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Cztery promy o nazwie „Karsibór” mają już po około 35 lat. Modernizujemy je, ale to docelowo nie załatwia problemu. Kolejne cztery promy o nazwie „Bielik” wybudowane zostały w 2006 r. i też w najbliższym czasie będą wymagały poważnych remontów – mówiła w Barbara Michalska, pierwszy zastępca prezydenta Miasta Świnoujście w rozmowie z czasopismem "GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele". Przeczytaj pełną wersję rozmowy >>>