Budowa wieżowca Lakhta Center rozpoczęła się pod koniec sierpnia 2015 r. 10 miesięcy później, w czerwcu 2016 r., obiekt miał już 147 m wysokości i wówczas był to najwyższy obiekt w Petersburgu. Ostatnio o Centrum Lakhta głośno było pół roku temu, kiedy to na jego szczycie zamontowano iglicę. Osiagnął on w ten sposób swoją docelową wysokość, 462 m.


Jak powiedziała wtedy Elena Ilyukhina, dyrektor generalna Centrum Lakhta, wieżowiec Lakhta Center osiągnął swoją wysokość konstrukcyjną i spodziewamy się, że cała konstrukcja kompleksu zostanie ukończona zgodnie z harmonogramem, a mianowicie do końca 2018 r.

Sześć miesięcy później zakończono prace konstrukcyjne w obrębie ponad 670-tonowego drapacza chmur. Prace były niezwykle trudne, gdyż 87-piętrowa Wieża Gazpromu została postawiona na terenie o podłożu zróżnicowanym pod względem geologicznym i bardzo wymagającym.

Do wzmocnienia podłoża wykorzystano pale o średnicy 2 m, a instalowano je do głębokości 82 m. Konstrukcja musiała zostać odpowiednio zabezpieczona, gdyż prędkość wiatru, któremu będzie musiała się oprzeć, dochodzi do ponad 140 km/godz.

Fasada konstrukcji została wykonana z 16,5 tysiąca szklanych elementów.

Pod względem wysokości petersburski wieżowiec zdetronizował najwyższą dotychczas europejską budowlę, jaką była moskiewska Wieża Federacji (ros. Башня Федерации), o wysokości 374 m. Unia Europejska (UE) nie pozostaje jednak daleko w tyle: Varso Tower, najwyższy w UE wieżowiec budowany w polskiej stolicy, osiągnie 310 m wysokości.


W cieniu wszystkie opisane wyżej wieżowce pozostawi Dubai Creek Tower, kolos o wysokości 1300 m, powstający w Dubaju. Zakończenie jego budowy przewidziano na rok 2020.

Aktualnie najwyższym obiektem na świecie jest Burdż Chalifa, również znajdujący się w Dubaju. Ma on jednak „tylko” niecałe 830 m.


Centrum Lakhta w dwóch trzecich przeznaczone zostało na siedzibę Gazpromu – największego na świecie wydobywcę gazu ziemnego, państwowego rosyjskiego koncernu paliwowego. Pracować w wieżowcu będzie 8 tys. osób. Pozostała część przestrzeni zostanie zaadaptowana do celów publicznych: mają się tam mieścić m.in. centrum naukowo-edukacyjne, sferyczne planetarium, sala koncertowa, amfiteatr.

Przeczytaj także: Drony – urządzenia przyszłości