64-kilometrowy tunel kolejowy oraz 18-kilometrowa stała przeprawa podmorska to dwa mega projekty infrastrukturalne, które zostaną zrealizowane w Europie.
The Fehmarnbelt Fixed Link /Wiz.Femern Sund Belt
Przedstawiciele firm projektowych i członkowie dwóch regionalnych organizacji: STRING oraz Brenner Corridor Platform podpisali umowę o wzajemnej współpracy w zakresie realizacji projektu Femern Sund Bealt. Umowa dotyczy budowy stałego podwodnego połączenia między Danią a Niemcami (The Fehmarnbelt Fixed Link) oraz tunelu między Austrią a Włochami (Brenner Base Tunnel). Realizacja obu przedsięwzięć została uwzględniona w założeniach mega projektu infrastrukturalnego – Femern Sund Belt.
Budowa połączeń, których dotyczy podpisane porozumienie, jest traktowana przez Komisję Europejską jako priorytetowe działanie, które ma sprzyjać rozwojowi handlu w Unii Europejskiej oraz współpracy transgranicznej. Dodatkowo inwestycje usprawnią transport na Starym Kontynencie, przyczyniając się do likwidacji tzw. wąskich gardeł. Zarówno podmorska stała przeprawa między Danią a Niemcami, jak i tunel z Austrii do Włoch, który ma przebiegać pod masywami górskimi, zostaną zrealizowane w ramach programu TEN-T.
Podwodny tunel między Danią a Niemcami
Zgodnie z koncepcją, 18-kilometrowy tunel The Fehmarnbelt Fixed Link będzie prowadził z Rødbyhavn w Danii do Puttgarden w Niemczech. W tunelu poprowadzone zostaną cztery pasy ruchu (po dwa w każdym kierunku) a także podwójny tor dla elektrycznej kolejki.
Tunel Brenner
Tunel Brenner ma być natomiast 64-kilometrowym szlakiem kolejowym o dwóch bliźniaczych tubach, prowadzony przez przełęcz o tej samej nazwie. Jeżeli jego realizacja dojdzie do skutku, obiekt będzie otwierać listę najdłuższych tuneli kolejowych na świecie. Początek tunelu znajdzie się w Innsbrucku (Austria), a koniec w miejscowości Fortezza we Włoszech.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.