Każda z maszyn TBM ma do pokonania trasę o długości ponad 2,5 km (Krystyna – 2541 m, Maria – 2545 m). Obie wyruszyły ze stacji Księcia Janusza i zmierzają w kierunku Ronda Daszyńskiego, po drodze pokonają dwie stacje – Młynów i Płocka. Dziennie drążą od 15 do 20 m tunelu. TBM Krystyna do mety dotrze w listopadzie, natomiast Maria, która wyruszyła nieco później, w grudniu tego roku.


Aktualnie na stacji Młynów TBM Marię czekają prace serwisowe. Krystyna ma je już za sobą – wkrótce wyruszy w dalszą drogę. Następny przystanek w drążeniu maszynę czeka na stacji Płocka.

Wykonawcą zachodniego odcinka II linii warszawskiego metra jest turecka firma Gülermak. Fragment o długości około 3,4 km, wraz z trzema stacjami, do eksploatacji ma być włączony w 2019 r. Analogiczny termin realizacji założyła druga firma budująca tę linię metra w stolicy – włoskie przedsiębiorstwo Astaldi, które buduje odcinek wschodni północny (jego długość to 3,2 km). Tunele w ramach tego fragmentu powstały już w ubiegłym roku; aktualnie trwają prace w rejonie stacji metra.


II linia metra będzie też rozbudowana. Wszystkie nowe odcinki są już na etapie realizacji lub przetargu. Więcej o kolejnych inwestycjach spółki Metro Warszawskie pisaliśmy tutaj.

Metro w stolicy Polski to jedyny taki system kolei podziemnej w kraju. W użytku jest tam łącznie 29,2 km trasy, z czego 23,1 km to I linia metra z 21 stacjami, natomiast 6,1 km – centralny odcinek II linii, oddany do eksploatacji w 2015 r. Docelowo linia ta będzie miała 23 km.

Przeczytaj także: II linia metra: jeden chętny do budowy 4-kilometrowego odcinka