Konsorcjum w składzie: Gülermak Ağir Sanayi İnşaat ve Taahhüt A.Ş., Astaldi S.p.A., Gülermak sp. z o.o. jako jedyne złożyło ofertę w przetargu na budowę prawie 4-kilometrowego fragmentu II linii metra, w ramach którego powstaną trzy stacje: Zacisze, Kondratowicza i Bródno.
II linia metra: jeden chętny na budowę 4-kilometrowego odcinka. Fot. Metro Warszawskie
Ten etap rozbudowy II linii metra, poza wydrążeniem przez maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine) trzech odcinków szlakowych jako jednotorowych tuneli, obejmie także budowę trzech stacji podziemnych: C19 Zacisze (ul. Figara/Rolanda), C20 Kondratowicza (ul. Kondratowicza – rejon Urzędu Dzielnicy Targówek ), C21 Bródno (ulice Kondratowicza i Rembielińska) oraz torów odstawczych za stacją C21, trzech wentylatorni szlakowych V19, V20, V21, komory demontażowej przy stacji C18.
Ogłaszany przetarg jest kontynuacją prac związanych z budową II linii warszawskiego metra. Rozbudowa o kolejne trzy stacje była możliwa dzięki przeprowadzonemu w 2015 r. konkursowi na wykonanie koncepcji architektoniczno-budowlanej drugiego etapu realizacji odcinka wschodniego północnego II linii metra w Warszawie – czytamy w komunikacie.
Główną nagrodę w ramach tamtego konkursu otrzymała pracownia ILF Consulting Engineers Polska, która zaprojektowała m.in. rastrowe ściany zatorowe i wykonane z betonu, częściowo przeszklone wejścia na stacje.
Przypomnijmy, że pod koniec marca br. ogłoszono przetarg na budowę dwóch stacji zachodniego odcinka II linii metra: o roboczych nazwach Wola Park oraz Powstańców Śląskich, które znajdą się w ciągu około 2-kilometrowego odcinka. Był to ostatni przetarg na budowę tej linii metra, co oznacza, że wszystkie jej odcinki są już na etapie realizacji lub przetargu.
Ponadto niedawno otwarto oferty na zaprojektowanie i budowę odcinka na Bemowie – od planowanej stacji Powstańców Śląskich do Stacji Techniczno-Postojowej Mory (około 4 km trasy). Propozycje złożyło konsorcjum firm Astaldi S.p.A., Gülermak Ağir Sanayi Іnşaat ve Taahhüt A.Ş. z siedzibą w Ankarze oraz Gülermak z siedzibą w Warszawie, a także chińskie przedsiębiorstwo Sinohydro Corporation Limited. W obu przypadkach oferty przekraczają założony przez zamawiającego budżet, tj. 1,2 mld zł brutto.
II linia warszawskiego systemu kolei podziemnej ma być gotowa do 2023 r.
Źródło: UM Warszawa
Co obecnie dzieje się na budowie II linii? Odcinek zachodni (o długości 3,4 km), budowany przez turecką firmę Gülermak, drążą dwie maszyny TBM – Krystyna i Maria, które pokonają fragment od stacji Księcia Janusza do ronda Daszyńskiego, a swoją pracę zakończą, kolejno, w listopadzie i grudniu br.
Z kolei na odcinku wschodnim północnym firma Astaldi buduje kolejne stacje. Same tunele zostały tam wydrążone w ubiegłym roku. Odcinek o długości 3,2 km – podobnie jak fragment zachodni – będzie gotowy w 2019 r.
Wszystkie aktualne informacje na temat budowy II linii metra w Warszawie znajdziesz w naszym TEMACIE SPECJALNYM – II LINIA METRA.
W Warszawie w eksploatacji jest cała I linia metra o długości 23,1 km (w jej ciągu znajduje się 21 stacji) oraz centralny odcinek II linii (6,1 km), która docelowo będzie miała 23 km.
Zobacz także: Tak budowano I linię metra w Warszawie
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.