Jak poinformowała Trasa Łagiewnicka S.A., w dniu 27 czerwca 2019 roku około godziny 18.00, podczas prac związanych z betonowaniem ściany szczelinowej w rejonie ul. Zakopiańskiej nastąpiło przedostanie się do umartwionej kanalizacji, mieszanki betonowej z wykonywanej ściany szczelinowej. Ciśnienie betonu spowodowało przerwanie korka betonowego i wpłynięcie mieszanki betonowej do kanalizacji a następnie wypłynięcie jej części w przelewie burzowym.

Ilość betonu była niewielka – 0,2 m³ – ale zdołała wypchnąć część mułu, który odłożył się w rurach podczas cofki przy podniesionym stanie wód w rzece Wildze. Następnie ten rozlał się swobodnie do rzeki w odległości do 2–3 m od wylotu ww. przelewu.


Po usunięciu pozostałości betonu z koryta rzeki rejon zdarzenia skontrolował Małopolski Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Nie stwierdzono skażenia wód rzeki oraz kanalizacji. Jak dodaje spółka, beton służący do wykonywania obiektów inżynierskich trasy jest substancją neutralną dla środowiska.

Trasa Łagiewnicka to 3,5-kilometrowa droga powstająca na południu Krakowa. W przyszłości – wraz z planowanymi trasami Pychowicką i Zwierzyniecką – stanie się częścią trzeciej obwodnicy miasta. W ciągu drogi powstaje siedem tuneli komunikacyjnych – sześć drogowych i jeden tramwajowy, a także nowa linia tramwajowa. Wykonawcą wartej ponad 800 mln zł inwestycji jest konsorcjum firm Budimex i Ferrovial Agroman. Wszystko ma być gotowe w 2020 r.

Bieżące informacje nt. budowy Trasy Łagiewnickiej znajdziesz w naszym TEMACIE SPECJALNYM.

 

Iniekcja ciśnieniowa betonu, Firmy: czyszczenie, inspekcja, monitorowanie, lokalizacja