Projekt studium zagospodarowania przestrzennego Krakowa obejmuje m.in. ... premetro. Miasto przez wiele lat nie było przychylne wprowadzaniu transportu miejskiego pod ziemię. Główny powód to ogromne koszty.
Fot. Stacja Centrum warszawskiego metra. Fot. inzynieria.com
Studium takie opracował prof. Jan Maciej Chmielewski. Jego zdaniem analizy geologiczne są sprzyjające budowie podziemnych linii komunikacyjnych. Dziennik Polski cytuje słowa prof. Chmielewskiego "To byłoby w zasadzie premetro, czyli szybki tramwaj przebiegający w centrum miasta pod ziemią. Powinny powstać dwa tunele pod Śródmieściem: jeden na linii wschód-zachód, drugi północ-południe".
Na początku miałby powstać tunel od ul. Wielickiej do ul. Doktora Twardego. Kolejny tunel ma prowadzić od ronda Mogilskiego do placu Inwalidów. Jeśli zbudowano by ten drugi tunel, zamknięta zostałaby linia szybkiego tramwaju, prowadząca od ul. Lubicz. Zniknęłoby też torowisko na ul. Karmelickiej.
Zdaniem prof. Chmielewskiego budowa tradycyjnego metra jest zbyt kosztowna dla Krakowa. Szacuje się, że budowa 1 km takiej kolei to około 300 mln zł. Taka cena powodowałaby również wysokie koszty przejazdu metrem. Budowa premetra miałaby wpłynąć na wzrost szybkości tramwajów, które obecnie poruszają się z prędkością średnią, wynoszącą 14,5 km na godz. Powodem spowolnienia jest coraz większy tłok na ulicach i niedobrze funkcjonująca sygnalizacja świetlna.
Zdaniem prof. Chmielewskiego powinny powstać trzy linie premetra, które w okolicach Śródmieśca prowadziłyby podziemnymi tunelami, a za jego obszarem wyłaniałyby się na powierzchnię.
Pierwsza z nich miałaby obejmować trasę: Igołomska, Ptaszyckiego, al. Jana Pawła II, Mogilska, rondo Mogilskie, Lubicz, Basztowa, Karmelicka, Królewska, Podchorążych, Bronowicka, z rozgałęzieniem na odcinku wschodnim przez ul. Meissnera i Dobrego Pasterza do Mistrzejowic.
Kolejna linia mialaby prowadzić od stacji kolejowej Batowice przez ul. Piasta Kołodzieja, Wiślicką, Stella-Sawickiego, al. Pokoju, Grzegórzecką, Dietla, Monte Cassino, Kapelanka, Brożka, Zakopiańską do centrum Solvay-Zakopianka. Rozwidlenie przewiduje na północy do Wzgórz Krzesławickich, przez ul. Kocmyrzowską, Bieńczycką i na południu - do Kampusu III UJ i Kobierzyna przez ul. Grota Roweckiego, Bobrzyńskiego, Bunscha. Profesor nie widzi tu konieczności planowania tunelu, gdyż istnieje torowisko w ul. Dietla ? podaje Dziennik Polski.
Trzecia linia przewidywana jest z Kurdwanowa przez ulice: Witosa, Nowosądecką, Wielicką, Dworzec Kraków-Płaszów, Kuklińskiego, Klimeckiego, most Kotlarski, Kotlarska, al. Powstania Warszawskiego, rondo Mogilskie, Lubomirskiego, Dworzec Kraków Główny, Pawią, dr. Twardego, do osiedla Azory (a może nawet do Zielonek). Linia miałaby się rozgałęziać na odcinku południowym do Bieżanowa, przez ul. Teligi, Ćwiklińskiej i na odcinku północnym do Górki Narodowej.
Na razie nie wiadomo, czy to studium ma rację bytu. Zostanie ono ocenione przez Radę Miasta, która zostanie wybrana pod koniec roku.
Temat budowy premetra w Krakowie omawiany był w artykule Koncepcja rozbudowy infrastruktury dla miasta Krakowa
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.