W lipcu 2010 rozpoczęto pierwszy etap prac tunelowych. Urządzenie typu TBM Mixsheild o średnicy 6,17 m wydrążyło 480 m sekcję. Pierwsze przebicie nastąpiło 3 września. Maszyna o wdzięcznej nazwie Tula (TUnnel for LAser), dostarczona została przez firmę Herrenknecht. Inwestycję realizuje konsorcjum firm Hochtief oraz Bilfinger Berger.

Maszyna ma do wywiercenia łącznie 3 km tuneli w trzech odcinkach, z których najdłuższy będzie liczył 2010 m. Tunele są wykładane zbrojonymi segmentami o długości 1,5 m po sześć w każdym pierścieniu. Warunki geologiczne obejmują typowe osady czwartorzędowe: piasek, ił gliny i żwir.

Urządzenie jest montowane obecnie w następnym szybie startowym z którego wykona 550 m odcinek tunelu. Zakończenie prac wiertniczych o tej średnicy zaplanowano na koniec lata 2011 roku. Na początku 2011 roku zostanie zmobilizowane także drugie urządzenie tunelowe, tym razem o średnicy 5,45 m, które wydrąży złożony układ ośmiu tuneli o łącznej długości 2,7 km.

Łączna wartość projektu szacowana jest na 1,4 mld euro. Koszty zostaną pokryte przez rządy krajów zaangażowanych w prace badawcze. Powstała nowa idea własności infrastruktury badawczej ? międzynarodowa spółka z wkładem finansowym wielu krajów. Wśród nich znalazły się: Niemcy (54% udziałów), Rosja (23%), Dania, Francja, Grecja, Węgry, Włochy, Słowacja, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria i Polska.

Nasz kraj została udziałowcem spółki X-FEL GmbH.  Akt notarialny o zakupie 546 udziałów w spółce podpisał w Hamburgu wicedyrektor Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku. Polska do 2014 roku ma dostarczyć wkład rzeczowy i finansowy na kwotę 21,6 mln euro.