Od dziesięcioleci rozważana jest koncepcja budowy potężnego tunelu, który miałby połączyć Rosję i USA. Tunel pod Cieśniną Beringa ma mieć długość ponad 100 km. Szacuje się, że budowa mogłaby potrwać od 10 do 15 lat. Ostatnio przedstawiciele władz rosyjskich coraz częściej mówią o tym projekcie i dają zielone światło dla tej realizacji. Pozostaje pytanie, jak do niego ustosunkują się teraz Stany Zjednoczone.
źródło: InterBering
Projekt taki jest gigantyczny, a przedsięwzięcie na taką skalę nigdy nie zostało jeszcze podjęte przez człowieka. Poza wymagającą i wyjątkową trudną budową tunelu pod Cieśniną Beringa, konieczne jest zbudowanie około 6 tys. km torów kolejowych, z czego 4 tys. km po stronie rosyjskiej. Warto dodać, że tory musiałyby zostać wybudowane w ten sposób, by dostosować się do rozstawu kół składów tak rosyjskich jak i amerykańskich.
Uruchomienie takiego tunelu dałoby możliwości na rozwój nie tylko turystyczny, ale przede wszystkim otwarłaby się droga handlowa, pozwalająca na wymianę między Rosją i Stanami Zjednoczonymi, ale też Chinami.
Trudność realizacji takiego projektu to nie tylko jego ogrom i zasięg terytorialny, ale przede wszystkim bardzo trudne warunki pracy w nawet kilkudziesięciostopniowym mrozie. Potężnym wyzwaniem jest też organizacja zaplecza logistycznego w miejscu wiecznej zmarzliny.
Więcej o projekcie w artykule "Tunel pod Cieśniną Beringa – marzenie czy realna inwestycja?"
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.