Budowa połączenia drogowego pod cieśniną Bosfor w Istambule zdecydowanie poprawi komunikację pomiędzy europejską i azjatycką częścią miasta. Tunel będzie drążony przy pomocy TBM o średnicy 13,6 m. Zbudowana w Niemczech maszyna została odebrana na początku lipca i obecnie jest w drodze na plac budowy w Turcji.
Tunel drogowy pod cieśniną Bosfor. Wizualizacja z archiwum ATAŞ
Istambuł potrzebuje nowych dróg łączących azjatycką i europejską część miasta
Przedostanie się z europejskiej do azjatyckiej części Stambułu możliwe jest poprzez przekroczenie cieśniny Bosfor, nad którą rozciągnięte są dwa mosty drogowe. Poza tym funkcjonują też promy, a jesienią uruchomiony zostanie tunel kolejowy łączący obie części. Jednak w kilkunastomilionowym mieście takie rozwiązania są wciąż niewystarczające, dlatego podjęto decyzję o budowie tunelu drogowego.
Tunel drogowy pod Bosforem o średnicy około 12 m
Realizacja tego projektu będzie jednym z najbardziej wymagających przedsięwzięć inżynierskich w zakresie tunelowania spośród obecnie realizowanych na świecie. W najgłębszym punkcie tunel będzie przebiegało około 100 m poniżej poziomu morza. Średnica wewnętrzna tunelu wyniesie około 12 m, dzięki czemu będzie można zbudować po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Te zostaną ulokowane na dwóch poziomach. 3,34 km tunelu z połączenia o długości łącznej wynoszącej 5,4 km zostaną zrealizowane przez maszynę TBM zbudowaną przez niemieckiego producenta - Herrenknecht AG w Schwanau.
Drążenie tunelu pod Bosforem ruszy pod koniec 2013 r.
Maszyna tunelowa nazwana imieniem Yildirim Bayezid na cześć sułtana, który w XIV w. rozszerzał wpływy imperium osmańskiego, rozpocznie drążenie tunelu po azjatyckiej stronie cieśniny pod koniec tego roku. Przez 26 lat operatorem tunelu będzie spółka joint venture Avrasya Tüneli ?şletme ?nşaat ve Yat?r?m A.Ş. (ATAŞ), a następnie zarządzanie połączeniem zostanie przekazane rządowi.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.