W prezentacji przedstawiony zostanie zarys historyczny wraz z aktualnymi informacjami wynikającymi z prowadzonej obecnie budowy tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku. Zostaną przypomniane parametry podstawowe tunelu, jak i stan obecny zaawansowania robót. Ze szczególnym uwzględnieniem zostaną poruszone kwestie badań geologicznych i geotechnicznych wykonanych na potrzeby inwestycji, m.in.: ich wpływ na rozwiązania projektowe, sposób i tempo wiercenia. Wskazany zostanie udział poszczególnych stron inwestycji, jak również zespołu konsultantów naukowych, ich role w doborze parametrów geotechnicznych i wyborze elementów konstrukcji tunelu. 

W prezentacji poruszony zostanie również temat zaplecza maszyny drążącej TBM oraz podstawowe zadania zakładu separacji. Omówiony zostanie problem prędkości drążenia w aspekcie przechodzenia przez poszczególne rodzaje gruntów oraz wielkości osiadań w zależności od głębokości drążenia.

Od Redakcji: temat ten zostanie rozwinięty podczas III Konferencji „Geoinżynieria w budownictwie”, organizowanej w dniach 6–7 listopada 2013 r. w Sandomierzu. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami programu Konferencji oraz do rozważenia udziału w spotkaniu zaplanowanym jako platforma wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami instytucji naukowych, inwestorów, wykonawców, producentów, dostawców i projektantów.