W Katarze realizowane jest wiele ambitnych i innowacyjnych projektów infrastrukturalnych, które mają być zrealizowane do 2030 r. Jednym z wyzwań dla zakorkowanej stolicy kraju – Dauhy jest budowa wydajnego systemu metra. Na dostawcę sprzętu dla tego projektu wybrano niemiecką firmę Herrenknecht, która ma dostarczyć 15 maszyn tunelowych do drążenia tuneli podziemnej kolejki.
Martin Herrenknecht, Jassim Saif Ahmed Al Sulaiti we wnętrzu maszyny TBM EPB. Fot. Herrenknecht AG
W fabryce producenta w niemieckim Schwanau delegacja z Kataru miała możliwość obejrzeć pierwszą z maszyn, całkowicie wykończoną i gotową do użycia.
Minister transportu – Jassim Saif Ahmed Al Sulaiti podkreślił ogromne znaczenie realizowanego w Dausze projektu. Mówił o tym, że Katar ma duże nadzieje i aspiracje związane z rozwojem i przyszłością oraz nową wizją kraju do roku 2030.
Jednym z najważniejszych elementów tej wizji jest rozwój infrastruktury w oparciu o najwyższe światowe standardy. Na ten cel zostaną przeznaczone ogromne środki finansowe.
Istotną częścią ambitnego projektu infrastrukturalnego jest rozbudowa metra w stolicy Kataru. Pozytywny wpływ inwestycji ma być odczuwalny nie tylko w wymiarze społeczno-gospodarczym, ale i środowiskowym. Rozbudowa komunikacyjnej infrastruktury podziemnej jest szczególnie istotna w takich miejscach, gdzie występuje zwarta zabudowa miejska. Budowa tuneli metodą drążenia do minimum ograniczy utrudnienia w ruchu i w stosunkowo niewielkim stopniu wpłynie na życie mieszkańców oraz działalność przedsiębiorców.
Tarcze EPB Lehwaila i Al Wakra o średnicy 7050 mm zamówiła spółka joint venture QDVC/GS Engineering /Al Darwish, odpowiedzialna za budowę odcinka tzw. czerwonej linii południowej. Połączy ona m.in. stadiony, na których rozgrywane będą mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2022 r. Jako centralna linia połączy ona również centrum miasta z lotniskiem Westbay Central.
Na rozbudowę pierwszego odcinka metra w Dausze Herrenknecht dostarczy 15 urządzeń EPB. Do roku 2019 będą one pracować przy budowie 90 km tuneli pod stolicą Kataru, na liniach: czerwonej południowej, czerwonej północnej i zielonej.
Zgodnie z dalszymi planami druga część projektu zakończy się w 2026 r. Wówczas cztery linie metra będą miały w sumie blisko 100 stacji, z których możliwy będzie przejazd pomiędzy terenami mieszkalnymi, centrami biznesowymi a przedmieściami.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.