Budowa objazdu tunelu Schwarzkopf wynika z dwóch podstawowych powodów: jednym z nich jest to, że zbudowany w 1856 r. tunel nie spełnia współczesnych wymagań kolejowych, co powoduje, że szybkie pociągi pasażerskie muszą w nim zwalniać do prędkości 70 km na godz.; drugim to, że dla obsługi pociągów towarowych konieczna jest druga lokomotywa, by pokonać odcinek pomiędzy Aschaffenburg a Heigenbrücken.

Zgodnie z planem mają powstać cztery nowe tunele, które zniwelują różnice wysokości. Tunel Falken o długości 2600 m zastąpi tunel Schwarzkopf.

Prace wykonywane przez Bauer Spezialtiefbau mają wartość około 43 mln EUR. Spółka jest odpowiedzialna m.in. za stabilizację i zabezpieczenie podłoża, wykonanie ścian i murów oporowych, palowanie z wykorzystaniem pali wierconych CFA, gwoździowanie i inne prace związane z przygotowaniem do podjęcia prac tunelowych. Średnice stosowanych pali znajdują się w przedziale od 900 do 1500 mm. Do prac zaangażowano m.in. dwa urządzenia wiertnicze BG 40, dwie wiertnice BG 28 i jedną BG 20.

Budowa nowego połączenia tunelowego zastępującego tunel Schwarzkopf rozpoczęła się w 2013 r., a zakończy się w roku 2017. Prace wykonywane przez spółkę Bauer mają być zrealizowane do jesieni 2015 r.