Budowa najdłuższego na świecie tunelu zanurzonego ma się rozpocząć za nieco ponad rok. Od kilku lat w związku z tą inwestycją prowadzone są zakrojone na szeroką skalę badania geologiczne. Pod koniec października ogłoszony został kolejny przetarg na tego typu badania.  Konieczne jest potwierdzenie danych dotyczących warunków geologicznych, w których będą pracować wykonawcy tunelu.

Wybrana w przetargu firma będzie odpowiedzialna m.in. za wykonanie odwiertów o głębokości od 3 do 10 m tuż przy linii brzegowej. Niektóre z przewidzianych 84 odwiertów będą mieć od 10 do 40 m głębokości. Łączna ich długość wyniesie blisko 2 km. Pobrane próbki zostaną przeanalizowane w warunkach laboratoryjnych. Wiercenia będą wykonywane z poziomu niewielkich 2-3 platform i jednej jednostki pływającej.

Wstępna kwalifikacja wykonawców odbędzie się jeszcze w tym roku, a umowa zostanie zawarta tak szybko, jak pozwoli na to prawo. Wiercenia mają być wykonane latem, a do grudnia 2015 r. trwać będzie analiza pobranego materiału.

Drogowo-kolejowy tunel połączy Niemcy i Danię w 2021 r.