Ostatnie 10 lat, a szczególnie okres od 2010 do 2015 r., to budowa tuneli dla potrzeb infrastruktury na niespotykaną dotąd w Polsce skalę. To przede wszystkim realizacja centralnego odcinka II linii metra w Warszawie, wydrążenie tunelu drogowego pod Martwą Wisłą w Gdańsku oraz tunelu do oczyszczalni „Czajka” pod Wisłą. Ale nie można tu pominąć budowy kolektorów o średnicy ponad 3,5 m, tuneli drogowych z zastosowaniem Nowej Metody Austriackiej, czy tuneli tramwajowych wykonywanych metodami odkrywkowymi.
prof. dr hab. inż. Anna Siemińska-Lewandowska, Politechnika Warszawska
Przez ten czas terminy techniczne, takie jak tarcza zmechanizowana, tarcza EPB, czyli wyrównywanych ciśnień gruntowych oraz tarcza zawiesinowa stały się pojęciami znanymi nie tylko z literatury, ale i z bieżącej praktyki inżynierskiej. Temu intensywnemu rozwojowi technologii towarzyszy również postęp w dziedzinie projektowania – wykorzystywanie zaawansowanych metod i modeli obliczeniowych oraz świadomość konieczności prowadzenia badań geotechnicznych dla potrzeb projektowania i budowy tuneli. Badania te nie mogą ograniczać się do bardzo typowych i rutynowych działań, ale uwzględniać głębokość posadowienia tuneli, oddziaływanie na środowisko czy ingerencję w wody gruntowe.
Zmieniły się również metody obserwacji oddziaływania budowy tuneli i głębokich wykopów pod stacje metra czy garaże podziemne. Stałe monitorowanie konstrukcji i sąsiednich obiektów jest dzisiaj normą. Obserwując budowy z ostatnich lat widzimy, że nasza kadra inżynierska zetknęła się i poradziła sobie z trudnymi i nietypowymi rozwiązaniami technicznymi, np. z wykonaniem komory startowej tarczy zawiesinowej w Gdańsku z zastosowaniem technologii iniekcji strumieniowej, mrożeniem gruntu na stacji metra w Warszawie, wzmacnianiem podłoża, posadowieniem dużych mostów przez Wisłę.
„GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele” śledzi te wszystkie poczynania, publikując ciekawe i obszerne materiały, z których mogą korzystać nie tylko fachowcy, ale młodzi inżynierowie kończący studia magisterskie.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.