Na budowie tunelu zatapianego Dania–Niemcy trwa testowanie betonu o obniżonej emisji dwutlenku węgla. W wydzielonym miejscu na placu budowy prowadzone jest próbne odlewanie elementów budowlanych.
Testy betonu niskoemisyjnego na budowie tunelu zatapianego. Fot. Femern A/S
Próby z niskoemisyjnym betonem na budowie najdłuższego na świecie tunelu zatapianego są częścią większego projektu CALLISTE, w który zaangażowani są Femern A/S z Aalborg Portland (poddostawca cementu do tunelu zatapianego), Technological Institute, kilkoma uniwersytetami, dostawcami betonu oraz publicznymi i prywatnymi deweloperami.
Mamy surowe wymagania dotyczące wytrzymałości i trwałości w przypadku budowy megaprojektów, takich jak tunel Fehmarnbelt, co jest szczególnie istotne w przypadku budowy w środowisku morskim. Skupiamy się również na redukcji śladu CO2 z naszego projektu budowlanego dzięki nowym technologiom i chcemy nadać dodatkowy impuls rozwojowi betonu przyszłości – mówi Kim Smedegaard Andersen, zastępca dyrektora technicznego projektu Fehmarnbelt.
Aalborg Portland opracował rodzaj cementu znany jako Futurecem, który może zmniejszyć ślad CO2 z produkcji betonu o 25% w porównaniu z tradycyjnym surowcem. Osiąga się to przez zastąpienie połowy klinkieru w cemencie specjalnie obrobioną gliną i wapieniem. W projekcie CALLISTE prowadzone są badania stosowane i mają na celu dalszy rozwój tej technologii. Celem współpracy jest zmniejszenie o połowę zapotrzebowania na cement w betonie przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej wytrzymałości i trwałości.
Dzięki testom na budowie tunelu zatapianego zostanie zbadana trwałość innowacyjnego betonu m.in. w środowisku ruchu drogowego z mrozem i solą.
Przeczytaj także: Najdłuższy tunel w Polsce. Demontaż TBM na 90 części
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.