Tematyka metra w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Krakowa będzie przedmiotem wykładu Stanisława Albrichta z Pracowni Planowania i Projektowania Systemów Transportu ALTRANS podczas konferencji "Budownictwo Podziemne".
Metro warszawskie. Fot. inzynieria.com
Uchwalone przez Radę Miasta Krakowa w lipcu 2014 r. "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa" zakłada dynamiczny rozwój miasta jako europejskiej metropolii, ośrodka nowoczesnej gospodarki i wysokich technologii, nauki, kultury, turystyki, a także jako miejsca przyjaznego mieszkańcom, atrakcyjnego dla zamieszkania i pobytu.
Studium definiuje cztery wielkie "Projekty Strategiczne Miasta Krakowa". Zakłada się, że tylko te projekty mogą, w okresie najbliższych 20 lat, wygenerować około 100 tys. miejsc pracy, a wraz z nimi około 150 tys. mieszkańców na terenie Krakowa i około 50 tys. w obszarze podmiejskim.
Jednym z podstawowych warunków spełnienia postawionych celów jest rozwój i zrównoważenie systemu transportu, którego istotą są działania, mające na celu zapewnienie najbardziej korzystnego – z punktu widzenia jakości środowiska oraz przyjętej wizji rozwoju miasta – podziału zadań przewozowych. Preferowane mają być środki transportu zbiorowego oraz ruch pieszych i rowerów, jak również kontrola komunikacji indywidualnej poprzez wprowadzanie ograniczeń w dojazdach do wybranych obszarów miasta, ze szczególnym uwzględnieniem centrum. Jednocześnie muszą być prowadzone intensywne działania na rzecz podnoszenia atrakcyjności systemu komunikacji zbiorowej oraz komunikacji pieszej i rowerowej.
Biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia Krakowa i innych miast, w tym zakładany w Studium rozwój gospodarczy i towarzyszący mu wzrost mobilności mieszkańców oraz konieczną zmianę podziału zadań przewozowych, potrzeby przewozowe transportu zbiorowego mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie.
Przepustowość istniejącego, promienisto-obwodnicowego modelu sieci tramwajowej, jest już obecnie, w kluczowych węzłach I i II obwodnicy, na granicy wyczerpania. Sytuacja osiągnie wartość krytyczną po zrealizowaniu kolejnych, planowanych na najbliższe lata tras tramwajowych. Przy założonym scenariuszu rozwoju miasta i obszaru podmiejskiego konieczne będzie wdrożenie nowego środka, niezależnego od zabudowy i uwarunkowań transportu naziemnego, który może zapewnić sprawną obsługę komunikacyjną rozwiniętego miasta - metra.
Więcej na temat metra w Krakowie podczas konferencji "Budownictwo Podziemne", która odbędzie się w dniach 8-9 września w hotelu Swing w Krakowie.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.